Tiderna komma och gå men än lär 5D bestå
Bildkvalitetsmässigt räcker Canon 5 D till allt som en småbilds-Leica och en analog mellanformats-Hasselblad gjorde. Så bra bild ger en schysst exponerad och bra behandlad RAW-fil från 5 D, förutsatt att man använt bra optik. Det finns det massor av, t om bland zoomar.Det går att göra kopior på 70 x 100 cm (gärna interpolerade och som ser riktigt schyssta ut och kan ställas ut).
Modefotografer, pressfotografer, konstfotografer, naturfotografer. Flera är vi som idag plåtar och i många sammanhang är mycket nöjda med 5 D.
Är inte det imponerande??
Upggraderingarna väntas röra upplösningen, från 12 till 16 Mp. Ingen stor grej, skillnaden lär knappast synas på kopior ända upp till A3. I övrigt blir den marginell. Ökat dynamiskt omfång med 14bit AD kan ju vara något, men det beror ju på om man är missnöjd med dagens resultat och om skillnaden blir särskilt stor.
Vädertätning låter som något självklart. Tyckte jag redan när jag köpte första versionen av 5D, och jag har inte märkt något problem. Kanske har den en dold vattentätning eller så är problemet överskattat? Jag är iof rätt försiktig om min kära kamera. Till sist: Live View. Ja, den skulle jag vilja ha. Som gammal videofotograf tycker jag det är toppen. Sen tänker jag. Jag kan ju det mesta om ljusmätning, bilden kan jag kolla på i efterskott och en riktig fotograf har ju ögat i sökaren, såvida det inte är porträtt, då det blir "tittut" och "omellet" öga mot öga.
Nä,jag tror jag väntar till en senare uppgradering då det ingår en inbyggd fotoassistent i huset och en uppsättning trådlösa och fjärrstyrda blixtar!
P.s. Bresson och c

plåtade ju Leica i evigheters evighet. Bra bilder vart det. Ibland måste man inte hoppa på teknikracet utan kanske iställa lägga fokus på det konstnärliga racet.D.s.