Annons

Problem med Canon 450d

Produkter
(logga in för att koppla)

mange193

Ny medlem
Hej

Nyinköpt Canon 450d kit (efs 18 - 55 mm IS) och efter lite fotande så har jag upptäckt att oberoende av vilket objektiv jag har så fångar jag mer av motivet än vad jag ser i sökaren. Irriterande nog så är det olika mycket på varje sida också vilket får kompositionen att bli fel. Olika mycket beroende på avståndet också.

Är det nått som är fel? Jag har i alla fall lärt mig att de man ser i en systemkameras sökare är det man får på bilden. Innehållsmässigt alltså.

Tacksam för snabba svar!
 
En 450D ska visa ca 95% av vad som kommer på bilden.
Jag inte tänkt på om det är lika mycket på sidorna eller inte,

Skiljer det mycket mer än 95% det så borde det vara nåt fel.
/Lars
 
Det är exakt som Lars säger, du får med lite mer än vad du ser i sökaren.
Så det är inget fel på den!
 
Anledningen till att man inte visar 100% har jag sett påstås vara att det kräver högre precision av kameran. Annars råkar man ju visa lite för mycket vid någon sida, så att man ser sånt som inte kommer med på bilden. Men genom att hålla sökaren lite mindre, finns det lite spelrum runt vad du ser.
Vilket i så fall skulle vara ett stöd för teorin att det kan skilja mellan höger och vänster sida.

Riktigt dyra kameror visar 100%. 1D Mark III, till exempel.
 
ANNONS
Götaplatsens Foto