Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Annons

Scannad negram mellanformat?

Produkter
(logga in för att koppla)
Heheh.

Det är ju bra att känna till också, så man inte fejkar sina bilder med en Kievram och sen påstår att bilden är tagen med hbl :)
 
Det brukar finnas som option på uppgraderade Kiev 88:eek:r att de skall ta hasselbladsbakstycken så man kan aldrig vara säker på att det är en hasselbladskamera som använts även om man har hacken till vänster.
 
PerFogelberg skrev:
Har sett här på fotosidan att det även finns hack för Canon 300D. Så man kan verkligen inte vara säker.

Så det är risk att någon med Hasselblad bluffar och försöker få folk att tro att han har en Canon 300D?
 
Istället för att fejka hasselbladshacken brukar jag skanna min kievbilder och lägga in EXIF data som säger att de är tagna med ett Phase One bakstycke :eek:D.
 
jag fuskar med mitt lilla plugin till ps.
extensis photoframe.
till den har jag laddat ner en massa olika negativramar.
 
Estethia skrev:
jag fuskar med mitt lilla plugin till ps.
extensis photoframe.
till den har jag laddat ner en massa olika negativramar.

Kanske den man ska testa att leka med. Jag tycker om att göra ramar själv, men aldrig fel med lite hjälp på vägen lixom.
 
ANNONS
Götaplatsens Foto