Annons

Skräp i kameran

Produkter
(logga in för att koppla)

Marzocchi

Aktiv medlem
Har upptäckt, till min stora förskräckelse, att jag fått in lite skit innanför linsen* på min Olympus C-740 UZ

Det är ett 3-4 mm långt "fiber", Ser ut som sånt som kan ha kommit från något tyg av något slag.

Kameran har inte utsatts för något vildare än en kameraväska från LowePro.

Hur ska jag få bort det?




*Alltså, det ligger precis innanför det yttersta "glaset" på optiken
 
Påverkar det bildkvaliten... annars låt det vara.... men måste du verkligen ha bort det... lämna in kameran. Men det kostar nog litegranna.
 
har lite skit i mitt objektiv.. ringde scandinavianphoto där jag köpt det och det var inga problem eftersom jag hade garanti.

Fick fraktsedel o lite sånt hemskickat men jag skicka alldrig iväg det eftersom jag märkte att det inte påverkade mina foton det minsta... inte vad jag kunde se i alla fall. va under semestertiden också så jag ville inte vänta 8 veckor :)

Så med andra ord borde det gå på din garanti... sen är det klart att en del företag försöker slingra sig så fort man säger garanti
 
ANNONS
Götaplatsens Foto