Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 379 kr per år

Annons

Stödlinjer i sökaren på canon 40D?

Produkter
(logga in för att koppla)

macgunde

Aktiv medlem
Kan man få fram stödlinjer i sökaren på Canon 40D, finner detta bara på skärmen i liveview-läget.

Tack på förhand.

Mvh Daniel
 
Jag har sökarsikvan Ef-D monterad hela tiden i min 40D. Linjerna finns där, men är så tunna att jag inte ser dem om jag inte tänker på dem.
 
En mattskiva gör det lättare att ställa fokus manuellt.
Standardskivan är i första hand ljusstark och lämpar sig för autofokus, den är olämplig för manuell fokusering.

En mattskiva ger en mörkare bild men det går i alla fall att finjustera avståndsskärpan på ett helt annat sätt.

(EOS 5D har en helt annan stor och ljus sökare vilket gör att en del fotografer väljer denna kamera i första hand för sökarens skull)

Mvh J O
 
Även originalskivan är matt.
Det är hur den är graverad som avgör om den är bättre eller sämre för manuell fokusering, och då även vilken största bländare som krävs för att den ska fungera bra.
 
ANNONS
Götaplatsens Foto