Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Annons

Trasig AF/objektiv.

Produkter
(logga in för att koppla)

WESKER

Aktiv medlem
Hej
Har fått problem med mitt EF 50mm f/1.8 och tänkte höra vad som kan vara fel.

När jag ska fota så låser sig AF i ett "suddigt läge" och står och hackar utan att hitta fokus.

Det går inte att knäppa något kort eftersom avtryckarknappen fastnar i halvt nedtryckt läge förmodligen pga att den inte hittar fokus.

Manuellt är det inga som helst problem att fota, har tyvärr inga andra objektiv att jämföra med så vad tror ni, är det objektivet eller kanske i värsta fall kamerahuset som är felet?
 
test

Har nu testat med kitobjektivet och AF funkar fortfarande inte. Det betyder väl att det är kamerahuset som är trasigt på något sätt, kan det vara någon kontakt som är skitig, vilka i så fall och hur gör man bäst rent dem?

I värsta fall får man väl skicka huset på lagning men det kostar väl skjortan, kanske lika bra att köpa ett nytt hus?

Alla tips mottages tacksamt.
 
WESKER skrev:
Ok, med någon form av "sprit" och putsduk?
Får ta en tur till affären.
Så har jag rengjort dom iaf. Vet inte om det finns något sätt man inte ska rengöra dom på. Men köp inte något som är så starkt så att det kan lösa plasten runt kontakterna...

"Alla sätt är bra, utom dom dåliga" ;D
 
Är det 300D som du använt det på? Möjligen kan det vara AF-spegelns mekanism som havererat, alltså den bakre spegeln fälls inte upp tillsammans med huvudspegeln.
Den kan ha fastnat i uppfällt läge, ibland brukar den också lämna nere, och ger halva bilderna svarta.
 
jeskata skrev:
Är det 300D som du använt det på? Möjligen kan det vara AF-spegelns mekanism som havererat, alltså den bakre spegeln fälls inte upp tillsammans med huvudspegeln.
Den kan ha fastnat i uppfällt läge, ibland brukar den också lämna nere, och ger halva bilderna svarta.

Ja, det är 300D som det gäller.
Kan man se om den bakre spegeln sitter fast om man tar bort objektivet och kör med en lång slutartid?
 
När du tar loss objektivet som vanligt ska det synas en spegel som är i 90 graders vinkel bak på huvudspegeln. Den egentliga spegeln är halvgenomskinlig och den bakre ger signal till AF-sensorerna i bottnen av huset.
När spegeln fälls upp (lång slutartid, eller sensorrengöring) ska den bakre följa med och lägga sig i linje med huvudspegeln.
 
ANNONS