Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Annons

Vart hittar man fisheye objektiv?

Produkter
(logga in för att koppla)

rullgrus

Aktiv medlem
Som jag känner nu är det inte värt att lägga ut 4500kr eller mer för ett fisheye objektiv till en Canon 10D. Då jag redan nu vet att man inte kommer använda det så mycket att det känns värt pengarna.

Är det någon som vet vart man kan få tag på ett fisheye objektiv för 2000kr eller mindre? Det bara för att leka med, fota lite snowboard/skidor för att få en roligare effekt med en annorlunda brännvidd. Kvaliteten på objektivet eller dess glas har egentligen ingen stor betydelse. Jag märker då helt enkelt om det är värt att lägga några slantar på ett canon eller sigma fisheye med bra glas som kan fånga skarpa bilder.
 
ebay, www.rugift.com www.dvdtechnik.com www.russiansouvernirs.com

Jag har ett Zenitar 16mm fullframe fisheye och ett Peleng 8mm circular fisheye.

130$ resp 160$ betalade jag. Båda finns med EOS fattning men jag valde M42 och adapter för att kunna gänga ur lite för att få bättre närgräns. Båda köptes på ebay av en användare som kallar sig Ustas.

16mm ger straxt under 90grader i horizontell bildvinkel
8mm ger runt 170 grader i horizontellt.

8mm fisheye på Canon D60 (beskuren)
http://www.fotosidan.se/gallery/viewpic.htm?set=lp&ID=158505

16mm fisheye också på D60 ej beskuren
http://www.fotosidan.se/gallery/viewpic.htm?set=lp&ID=157037
 
Senast ändrad:
är det någon här som handlat av ovanstående shoppar (typ de ryska...)?

bra, dålig kvalisort på objektiven, onekligen ganska billiga...
 
Om kvaliten är ett underordnat intresse och avsikten mest är test och lek så kan det vara ett alternativ att skaffa en billig fisheyelins avsedd för videokameror och skriva fast denna fram i filtergängan på ett befintligt objektiv till din kamera, vid behov med hjälp av stepring/-ar. Med fördel på ett zoom-objektiv då du har möjlighet att justera graden av "fisheye-effekt" som du vill. En annan fördel jämfört med lågprisfisheye typ Zenitar är att autofokusen förblir intakt. Notera dock särskilt att det ska vara en lins avsedd att skruvas fast i filtergänga.

Snabbkoll: http://www.cyberphoto.se/info.php?article=459303 (borde funka)
 
Senast ändrad:
ANNONS
Götaplatsens Foto