Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Annons

Klotterplanket


Bli medlem i gruppen för att skriva
Föregående 1 ... 54 55 56 ... 135 Nästa 
Mats Alfredsson
Mats Alfredsson för 13 år sedan sedan
Kan vara en bra artikel att spara. Bra argument att ha med sig för oss gatufotografer, om någon tror att det råder fotoförbud.

http://www.expressen.se/nyheter/kritik-mot-nytt-forslag-om-fotografering/
tomazon
tomazon för 13 år sedan sedan

Vet inte om jag tycker den artikeln är särskilt tydlig heller. Det blir väl som med fildelning att någon behöver åtalas för att skapa ett prejudikat, så vet man var ribban ligger.

En lag som är så otydlig kommer i praktiken inte att fungera. Tolkningarna är för många av vad som anses "kränkande".

Jag gissar att de flesta gatufotografer tex kommer fortsätta köra på som vanligt även om detta förslag går igen.
Mirka Karlsson
Mirka Karlsson för 13 år sedan sedan
Med kamera på mammas gata. Premiär. Oskulden är tagen. Är det bara jag som har dragit mig för det här? Hur kan man gå med kameran på magen i sin lilla hemstad? Mycket konstig känsla.
Peter Eskilsson
Peter Eskilsson för 13 år sedan sedan
Här är mina relektioner: Måndagen gav ingenting av värde förutom att kanske någon "tränade" på kritik. Alldeles för få medlemmar anammade uppmaningen för att det skulle bli något att värdera. Jag tror och hoppas att kontinuerlig konstruktiv kritik på sikt leder till att man vänjer sig vid tanken på att det innebär något positivt med kritik, och dessutom i demokratisk anda. Att fortsätta ex en gång/månad med "måndagsklubben" gör nog snarare mer skada än nytta, typ "Hurra, det är tillåtet att påpeka brister i bilder". Jag körde en liten runda i går kväll med, vad jag hoppas var, konstruktiv kritik. Det föll i olika sorters jord. Någon reagerade med att genast hitta brister i någon av mina egna bilder, någon tackade för åsikten. Jag lägger ofta till ett mvh efter negativ kritik, eller påpekar att jag inte på något sätt tror att jag är bättre än dom. Naturligtvis är det bekvämare skor man går i när man kritiserar dom man känt länge i poolen, och jag tänker spontant fortsätta med mina åsikter, gilla det eller inte, utan måndagar.../PE
jansta
jansta för 13 år sedan sedan

Hej alla, kommer in i er diskussion efter att ha följt den. Tycker aatt initiativet är bra och det fungerar i en grupp där deltagarna är trygga. Krävs ofta att man minst har träffats fysiskt i en workshop eller liknande.

Ett alternativ är att man är ett mindre gäng som kan hantera seriös kritik och bilder en subgrupp. Enligt min åsikt är fotografen alltid suverän och har tolknings och åsiktsföreträde, vi andra kan bara bistå med råd och tankar.

Trevlig Helg

/jan
rofr
rofr för 13 år sedan sedan
Bengt. Med tanke på hur bred den här församlingen är har jag svårt att se att vi skulle utveckla nån sorts slentrianmässig konformism. Som jag ser det är det en salig blandning av starka individualister. Vi kan nog vara helt trygga i att gruppen kommer fortsätta spreta hej vilt.
-
Kenneth. Håller helt med om att gf i grunden bygger just på situationer, berättelser mm. Ser man på vilka bilder som samlar flest kommentarer är det oftast just de som ger lite mer än bara bra teknik/hantverk.
-
Mats. Jag är en sån som gärna klankar på teknikaliteter som lutning, utfrätning brus och mörker. Det är absolut inte (tro't eller ej) nåt tekniksnobberi (se gärna på mina egna tekniskt ofullkomna alster).
Däremot är jag övertygad om att dålig teknik tar bort fokus från innehållet. Helt omedvetet störs ögat av ofullkomligheter som inte tillför/stöder bildens innehåll vare sig man nu kan formulera det eller inte. Har man inte en bara helt fantastisk situation kommer dålig teknik sänka bilden.
En analogi på ljud/musiksidan:
En inspelning av en bluesgitarist/sångare från 30-talets New Orleans som lider av kraftigt brus, svaj, distorsion mm. kan vara en absolut fantastisk musikalisk höjdare.
Skulle bara något av bidragen i senare års schlagerfestivaler presenterats med samma tekniska kvalité skulle ingen lyssna ens en gång. Likaså spelar det ingen roll hur bra en låt är - sjungs den rejält falskt är det bara det man märker.
Eugene Tooms
Eugene Tooms för 13 år sedan sedan
Angående den där polska fotografen. På vilket sätt menade hon att gf har en särställning? Är det mindre risk att stagnera inom övriga fotogenrer?
Eugene Tooms
Eugene Tooms för 13 år sedan sedan

Svar på Bengts svar: (Går det inte att besvara svar på ett mer logiskt sätt här?)
Aha, du menar generellt att man stagnerar mer om man specialiserar sig. Det kan jag nog hålla med om. Jag trodde mer att polskan menade att gf hade en särställning, något som kanske kan stämma till viss del med tanke på hur mycket vi sneglar bakåt i tiden mot de gamla döda mästarna och sätter upp diverse regler för hur fotograferingen skall bedrivas osv.
bassa
bassa för 13 år sedan sedan

Jag vet inte riktigt, kanske det tydligare utmärker personen bakom kameran när man specialiserar sig och att man därmed lättare fastnar i en viss stil. Så kanske hon menade i jämförelse med en allmänt duktig fotograf som nappar på de flesta jobben som hon gjorde. Dagisbilder, mode mat
Inredning Industribilder. OSV. Jag snackade inte så ingående om det hela.
Men jag tror hon menade något åt det hållet.
Mvh Bengt
Gunars
Gunars för 13 år sedan sedan
Du har så rätt Bengt. Du kanske också är en klok man :) Det är nog oundviklig för oss människor att bli konformister, att dunka varann i ryggen, att smeka varann medhårs, men den som vill bli en bra artist, konstnär, fotograf, måste våga gå utanför ramarna. Tycker det blir en löjlig fokusering på det tekniska ( kanske för att många lagt ut tusentals kronor på en kamera med bra brusreducering) i ställer för vad bilden förmedlar för känsla. Att det där med att se världen som ett barn, eller med nya ögon, ÄR nyckeln till att lyckas som artist, det tror jag vi kan enas om. Det som var bra med experimentet var väl att många sjöng ut om vad de verkligen tyckte om bilderna. Vi blev plötsligt fria att säga vad vi verkligen känner och tycker inför bilderna. Det måste vara värt att upprepas, kanske en gång i månaden?
Kijana
Kijana för 13 år sedan sedan
Visst kan man få en del insikter i att någon gång göra tvärtom mot vad man brukar. Men jag hoppas att exemplet med Picasso som vill måla som ett barn och ta hem vackra bilder bara var just ett exempel. Personligen tycker jag det var ett dåligt sådant.
Tycker att mycket av fotografin lider för mycket av vackra kort-sjukan. Det vill säga att fotografen tar en bild på något som är just vackert eller som denne kan visa kompisarna sedan och tala om vad h*n sett.
Bra gatufotografi är väl raka motsatsen till barns föreställningsvärld och vackra kort-sjukan? Jag är övertygad om att gatufotot blir bättre om man fyller det med berättelser, ögonblick, humor och personligheter som kräver lite mer av betraktaren.
bassa
bassa för 13 år sedan sedan
Svar på Tommys svar. Det var nog mest en tanke att vi kanske skulle anstränga oss bli lite friare, och våga på lite nytt. Och inte sträva så hårt, och låta oss styras , allt för mycket av de gamla mästarna.. Naturligtvis svårt att genomföra . Mest tankar, och kanske en tankeställare när vi också kritiserar en bild. Tänka efter.
Har jag lärt mig att jag ska hitta de här felen? Är det jag som tycker bilden är dålig, eller är det andra som berättat för mig vad jag bör klaga på. Måste jag klaga på just de sakerna?. Jag tycker ju om bilden. Om jag tycker bilden är storartad eller bra. Måste jag då påpeka eventuellabrister... Kan fotografen mena något helt annat som inte jag har upptäckt.? och kanske struntat i om färgerna är väl avägda eller om något är utfrätt OSV Jag tror du förstår vad jag menar.
På samma sätt som du oroade dig för lite mesighet och slentrian dunk och ständigt berömmande kan det också infinna sig en viss rutin och tankar om kommentarer och bilder, typ, så här bör bilden se ut. Så här bör jag kommentera, för att få tyngd i min kommentarer. Som sagt Tankar . Innan läggdags
/ Bengt
bassa
bassa för 13 år sedan sedan
Tankar efter vårt experiment. Jag kom att tänka på ett möte jag hade med en Polsk fotograf. Hon var svensktalande (Tur för mig), och väldigt utbildad och skolad och kunnig, även i mörkrum . OSV.
När jag frågade henne , vad hon tyckte om gatufotofotograf,i svarade hon
- Det är ingenting som intresserar mig,
-Varför? frågade jag nyfiket.
- Ja, svarade hon, som gatufotograf avslöjar du din identitet, och det vill jag inte göra. Efter att du fotograferat fortsatte hon, i några år kan en bra fotograf lätt läsa hur du tänker, dina ideal, och framför allt vilka fotografer du har som förebilder, OSV Därför passar det inte mig - Jag skulle stagnera sa hon.Hoppsan tänkte jag, Kan det stämma, och kanske hade hon rätt. Kan det vara så att vi borde känna oss lite friare från gamla helgon ibland?. Kan det vara så att vi automatiskt faller in i samma typ av bildseende genom att vi rättar in varandra i ledet efter några gamla mentorer som vi alla vill nå upp till?. Står vi och stampar och tycker den är bäst som, klarar minst utfrätta och murriga bilder? Minst sneda alster, gör de snyggaste beskärningarna Kan det vara så att vi någon gång , en Måndag borde göra tvärtom. Kritisera våra perfekta gamla inkörda hjulspår. TYP. Det här känns verkligen låst invand fotoskola måste jag säga!!! Picasso, hade en dröm, att han någon gång skulle kunna måla lika ohämmat som ett barn. Varför inte någon dag gå ut och plåta som ett barn .Typ Det här vill jag ta kort på det här var fint, det ska jag visa när jag kommer hem.
Det kanske föds en ny fotografernas Picasso.
/ Bengt
tomazon
tomazon för 13 år sedan sedan

Det var en intressant tanke och du träffade verkligen på en klok kvinna måste jag säga. Självklart är det viktigt att utmana sina "helgon" och sitt sätt att se världen.

Om man bara hänger tex här i gatufotopoolen, eller bara på något annat ställe, eller bara träffar samma människor - så finns risken att man stagnerar. Det är viktigt att träffa människor som tycker tvärtom. I mitt yrkesliv så har jag satt ihop flera ledningsgrupper och min tanke har alltid varit att rekrytera chefer som är sina motsatser. På så sätt skapar man dynamik. Detsamma gäller troligen fotografi, oavsett om det är landskap eller någon form av street man sysslar med.

Till din idé Bengt. Hur tänker du rent praktiskt? Hantera det som en utmaning att alla går ut och fotar under veckan och försöker göra som dom INTE brukar göra och sen presenterar resultaten här nästföljande måndag?

En svårighet är att inte alla har en tydlig "stil", som man efteråt kan jämföra med. Jag tycker tex inte själv att jag har en tydlig stil som kopplar till mig själv, medan andra har det - tex Malin J, Hans N och Roger H.

Nyfiken...Picasso
JanKw
JanKw för 13 år sedan sedan
Publicera=Visa för publik. Eller? Lägga upp rubbet för att få respons. Risken är att publiken storknar.
Man kan skaffa en kritikkompis, eller några. Inte ett bollplank. Det bara studsar tillbaka.
JanKw
JanKw för 13 år sedan sedan
Katja skriver om att vänta eller inte vänta med att publicera. Det finns de som systematiskt väntar ett tag för att den första förälskelsen i en bild ska gå över. Se den lite kyligare, håller den?
Kolla Henry Wessel, en riktigt bra gatufotograf:
http://www.kqed.org/arts/programs/spark/profile.jsp?essid=17900
Han brukar vänta flera år säger han någonstans i videon.
Förresten säger han fler kloka saker. Håll öronen öppna!
froderberg
froderberg för 13 år sedan sedan

Vad menas med att publicera? Många har Flickr och Fotosidan som öppna arbetsflöder mer än färdiga presentationer. Som ett sett att testa sig fram. Vad man sedan lägger i en portfolio eller ställer ut kräver mer eftertanke.
rofr
rofr för 13 år sedan sedan
Har nog aldrig sett så mycket bra och konstruktiv kritik på GF.
Tycker nog att det här experimentet ger mersmak. Trots att utgångspunkten var att ge 'negativ' kritik har jag inte sett någon obefogad eller besvärande kritik. Tvärtom. Den här typen av öppenhjärtlig kritik tror jag bara kan lyfta och utveckla alla inblandades bildsyn - såväl den kritiserande som den kritiserades.
Att det skulle inverka negativt på fotolusten tror jag inte ett ögonblick. Däremot är det nog oerhört viktigt att hålla sig till bilden och hålla fotografen utanför.
God natt - och som Bengt sa - imorgon är allt som vanligt igen - dessvärre - eller(?)...
bassa
bassa för 13 år sedan sedan
Ja. så var detta experiment avslutat. Och jag vet inte riktigt vad vi hade för nytta av det här. Jag tror att det finns en risk att man väljer en bild och kanske inte tänker igenom ordentligt , håller den här bilden?, Man blir tveksam, vilken av mina bilder ska jag välja?Det kanske trots allt skakar om en lite att utsättas så här pass rakt utan krusiduller.
Kanske inte när man snackar om det , Men sen när man trycker på knappen Lägg bilden i poolen..Tommy jag spolade din bild, för jag tyckte den var dålig, och långt under kvalitetsmässigt mot vad du brukar visa oss här på GF poolen. Hade jag inte vetat hur bra du är ,skulle jag absolut inte ta i så här, jag hade tagit mer hänsyn. Men nu vet jag vad du normalt går för. Och att du ville ha hård kritik . Och så så fick det bli.
Jag tror också att Hans Noren, blev lika förvånad som jag. när det gällde din bild. Jag tolkar det så när jag läser hans konmmentar. Kanske kommer vi ändå ha en viss nytta av detta experiment , och och bli lite öppnare när det gäller synpunkter och kritik. Kanske,? Om det nu inte blir omvänt och i stället hämmande. God natt. I morgon är det Tisdag och allt är som vanligt, som jag tror Hans Noren uttryckte sig i sin kommentar/ Bengt
tomazon
tomazon för 13 år sedan sedan

Absolut inga hard feelings Bengt. Det var hela poängen och jag tyckte det var nyttigt :-)

Sen får andra bedöma om vi ska fortsätta göra om det på måndagar. Jag tror fortfarande det vore både kul och nyttigt, men det bygger på att det finns en vilja och ett engagemang.

Ha en toppendag!

mvh Tommy
gatosi
gatosi för 13 år sedan sedan

>Jag tror att det finns en risk att man väljer en bild och kanske inte tänker igenom ordentligt , håller den här bilden?, Man blir tveksam, vilken av mina bilder ska jag välja?

Tyvärr så kunde jag inte vara med den här måndagen med egen bild. Men den jag hade valt är just en sådan bild där jag inte vet om den håller. Jag tyckte den blev bra när jag tog den, jag vet att den behöver lätt bearbetning - och sen kommer hemmablindheten över mig.
Jag känner igen det från ett tidigare liv inom konsthantverk. Men tar man fram sina alstrar 15 år senare så blir man ibland förvånad.
Med foto vill jag inte vänta 15 år. Man blir ju inte yngre. Bättre att få feedback av någon annan direkt. Mycket tidsbesparande.

I och med jag missade den här måndagen skulle jag självisk nog gärna upprepa det. :)
Eller behövs det inte en måndag extra för det i längden? Ska man upprepa det bara vid behov när poolen blir för insnöad? Eller skriver bara alla som vill ha hård kritik detta i bildbeskrivningen?
tomazon
tomazon för 13 år sedan sedan
Den här första måndagen av BAD monday har varit mycket intressant. Jag hade nog förväntat mig lite fler högersvingar a la Bengt H. Typ en rejäl SÅGNING. Bengt var nära, men inte alls på den nivå jag hade hoppats på.

Jag tror jag skippar psykologen imorgon. Jag är fortfarande i EN del.

Lite synd att det inte var fler som hakade på. Jag misstänker att det var första och sista gången vi körde det här experimentet.

Jag har gjort mitt nu av engagemang för denna gång. Om nån annan vill utmana poolen, så ligger staffettpinnen på marken och väntar att bli upplockad.

Gonatt! zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz.....
Gunars
Gunars för 13 år sedan sedan
Ville vara med i negativ måndag men hade redan förbrukat mina bilder. Lägger ut bilden vid 6 tiden. Det blir den här bilden:
http://obj.fotosidan.se/obj/photo/ac/acf830558f5cb265c28e1dca0d8dc2dc.jpg
tomazon
tomazon för 13 år sedan sedan
Påminnelse!

Jag hoppas det är fler än jag och Bengt H som antar utmaningen att lägga upp bilder imorgon måndag i GF poolen där vi vill ha saftig kritik.

För att det ska vara tydligt att du vill vara med så märk bilden tydligt, så det inte blir missförstånd imorgon.

Jag kommer skriva i min bild något sånt här:

"Detta är mitt bidrag till "den negativa kritikens dag" måndag 20/2 2012. Jag önskar ENDAST negativ kritik, eller kalla det konstruktiv kritik på denna, och sen lite bla bla efter det."

Ha en fin söndagskväll och ladda inför måndagens experiment som förhoppningsvis blir både kul och lärorikt.

mvh Tommy
lodbroke
lodbroke för 13 år sedan sedan

Jag var lite för snabb i går kväll och la ut Måndagsbilden redan då. Men den ligger som sagt i poolen redan...

Hans
tomazon
tomazon för 13 år sedan sedan

Javisst ska det vara en bild som jag är nöjd med, absolut!
Det vore ju trist att lägga in en av sina sämsta bilder, då försvinner poängen.

Jag håller med!

//T
Mats Alfredsson
Mats Alfredsson för 13 år sedan sedan

Krav :-) Sjävklart skall det vara en bild som du tycker väldigt mycket om själv..... Jag kommer också att lägga upp, så fort det gått 24 tim sedan senaste bilden.
tomazon
tomazon för 13 år sedan sedan

Vi får hoppas det blir lite kul!

För övrigt kom Katja med idén, inte jag. Jag är som japanerna : jag kommer sällan med idéer, men jag är bra på att haka på och göra nåt av dom istället för att snacka ;-)

Jag ser det som VÅR utmaning inte MIN, fast det där vet du redan din spjuver ;-)

Ha en fin söndagskväll nu!
bassa
bassa för 13 år sedan sedan

Tjena Tommy. Borde du inte skriva .Jag hoppas att det är fler en Bengt som
har mod att anta MIN utmaning.. Hur som helst Tommy Jag lägger ut en bild i morgon KL 10. 00 där jag kommer skriva Hej Tommy. Det här är en bild...
Kanske kan din ide, ha en viss nytta. Eller åtminstone bidra till ett gott garv
Bengt
Finn Calander
Finn Calander för 13 år sedan sedan
Idag hade jag laddat min Nikon FM med 35 mm AI f:2, med en rulle TX 400 ISO-film. Ut på Uppsalas gator och tryckte av några rutor. Bl.a. på en liten flicka ca 3 år som tittade in genom en butiksdörr. Sen gick jag in På Uppsala Fotokompani för att lämna i en annan rulle till framkallning. In kommer då flickans pappa som undrade vad jag höll på med, menade att jag måste ha hans tillstånd för att fotografera hans dotter och krävde att jag skulle radera bilden. Han var inte på något vis otrevlig eller hotfull och då jag envist höll fast vid att jag har rätt att i det offentliga stadsrummet fotografera vad och vem jag vill, så gick han. Senare stötte jag på honom och hans familj igen på St Torget, och efter att ha språkat en stund gav jag honom mitt visitkort med länk till min hemsida. Jag har fotograferat i stadsmiljö sedan 1969. Hur kan vi värna rätten att fotografera i det offentliga rummet, i en tid då fler och fler restriktioner för detta införs runt om i Europa och övriga västvärlden. Samtidigt som "rent-mjöl-i-påsen"-folkets acceptans av övervakningskameror överallt verkar öka?

/ FiCa1
Finn Calander
Finn Calander för 13 år sedan sedan

Per. Nope. Inget brunt skinnfodral- En naken svart Nikon FM, svart Fjällrävenjacka och grå dojor från Haglöfs längst ner-

:)
Otten
Otten för 13 år sedan sedan

Undrar om jag mötte Dig idag, runt S:T Per? Kameran i ett brunt skinnfodral?
Eugene Tooms
Eugene Tooms för 13 år sedan sedan
Shit, först trodde jag att Mattias hade kolat. Har inte varit på klotterplanket på ett tag så det har ju hänt en del ser jag...
Trist att Mattias har lämnat fs, han har verkligen bjudit på några av de mest ankelsågande kommentarerna jag har fått här och det har alltid varit nyttigt. Och rätt underhållande måste jag säga.
Hade varit kul om han tänkte om och kom tillbaka.
Gunars
Gunars för 13 år sedan sedan
Man kanske skulle kunna ha en anonym röstningsfunktion och kommentarsfält som bara gick fram till fotografen. Då skulle fotografen verkligen få reda på vad folk tycker om bilden utan uppkomsten av sociala spänningar. Lite fegt kanske, men jag tror att vi är rädda för att stöta oss med folk och rädda för att framstå som misslyckade i offentlighetens ljus. Men endast som ett kompliment till nuvarande system. Sen tycker jag i och för sig att vi inte behöver vara så rädda för negativa kommentarer då de är bra för oss om de är bra formulerade och dåliga för den som kommenterar om de är klumpigt formulerade. Man måste ju vara medveten om att, i nuvarande system, när alla ser kommentarerna, så bedöms ju även den som kommenterar en bild. Trevlig fredag på er: tomtar och flummare :))
pic-tor
pic-tor för 13 år sedan sedan
Varför inte införa fem kryssrutor med gradering från dålig till lysande (1-5) under varje bild plus en ruta (som i dag) med möjlighet att lämna kompletterande kommentarer. Förhoppningsvis ger det fler omdömen om varje bild men kanske inte fler uttömmande kommentarer. Det är inte alltid lätt att omsätta en känsla för en bild till välartikulerade kommentarer och många avstår därför fast de gillar bilden. Med det här systemet kan de i alla fall uttrycka vad de tycker om bilden.
Föregående 1 ... 54 55 56 ... 135 Nästa 
ANNONS
Götaplatsens Foto