Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.
Plusmedlemskap kostar 349 kr per år
Klotterplanket
Bli medlem i gruppen för att skriva
Min personliga förhoppning är att ingen fifflar med arrangerade bilder bara för några extra kommentarer. Man fotar väl för nöjet, äran i andra-, tredje-, vad det kan vara - hand och ekonomin ska vi inte tala om!//Hasse
1. Estetiskt tilltalande bild
2. Intressant el vardaglig berättelse
3. Knorren
4. Det snabba skottet
och sedan kombinationerna av 1:an + någon av de andra. /ulla
ska förstå poolens inriktning på ett riktigt sätt
Så länge man inte arrangerar så är det gatufoto tycker jag!
Om man pratar med någon före eller efter spelar ingen roll - bara det inte arrangeras som sagt! Dessutom kan man ju fråga sig vad man gör om "motivet" börjar inleda en konversation? Springer därifrån med kameran fladdrande vilt i remmen?
Nej den springande punkten är om man instruerat och fixat med motivet...
//Hasse
Sedan måste jag säga att det är rätt intressant att se hur mycket energi - och engagemang - vi lägger på att diskutera vad som är rätt eller fel inom gatufoto. Ämnet dyker upp med jämna mellanrum, lika säkert som att vi snart är på väg mot ljusare tider. Ena stunden känner jag att det är viktigt att vi håller debatten levande. Poolen fylls ju hela tiden med nya medlemmar och det är viktigt att hålla en linje för att inte degenera poolinnehållet med bilder som absolut inte hör hemma här. Nästa stund känner jag att det är ännu mer intressant (eller mer) att diskutera de erfarenheter vi ständigt drar från våra "gatufotoräder". Vad upplever vi? Hur hanterar vi vissa situationer? Hur gör vi för att utvecklas?
Dom här personerna finns ju där,och oavsätt om jag hade en kamera med mig.Dom tillhör alltså gatubilden,sen vad man väljer,för väg
för att ostört,komma nära, och ta sina bilder utan att tränga sig på, eller smyga sig till en bild snabbt,det är det som är frågan.Borde jag tagit bilden,utan deras vetskap?,för att vi ska se det som ett gatufoto,enligt FS gatupoolen? Personligen tycker jag att det inte har någon betydelse.Så länge bilden är sann,och inte fejkad,på något sätt.Tilläggas ska, att till 99procent,funkar ju det ändå.Men vid det här tillfället valde jag att få kontakt,och på så vis få gubbarna att strunta i kameran.Vad tycker ni.Rätt eller fel?
eller på något vis arrangerat?. Jag ställer frågan eftersom dom här gubbarna står där dagligen och om jag visade på var, skulle vi alla,på FS kunna ta hur många bilder som helst utan att dom hade märkt det,om vi hade gått till väga på gatufotografens diskreta arbetssätt.Visst är det svårt,detta ämne. Mig morsar dom på nu,när jag går förbi dom.