Annons

Klotterplanket


Bli medlem i gruppen för att skriva
Föregående 1 ... 40 41 42 ... 135 Nästa 
JeannaQ
JeannaQ för 12 år sedan sedan
Hej …. Får jag fråga er på Gatufoto om det kan anses vara manipulation om man i ett porträtt där man vid fototillfället inte såg några finnar/röda utslag i modellens panna - tar bort dessa, när man upptäckte dem vid lätt redigering/beskärning?
Manipulation ser man allvarligare på inom Naturfoto har jag förstått. Inte så allvarligt inom Modefoto.
I gatufoto då … Ska fråga med porträttgruppen också … Nu har vi haft en diskussion om detta kring min bild Sophie 2. Där står bl.a. i definitionen att det inte är manipulation att "styra upp och fysiskt städa motivet innan exponering"…
och att man inte får förändra, förvanska eller ta bort väsentlig del av innehållet eller på ett drastiskt sätt.
Men är det drastiskt - och förändrar det bilden - om jag tog bort några finnar med iPhoto - vars "sudd" verkar vara betydligt svagare som redskap än det omtalade clone-verktyget i Photoshop?
Jag tycker inte att jag bluffat angående bildens innehåll och vad jag såg!

Önskar även ett gott nytt år! / Jeanna
Mats Alfredsson
Mats Alfredsson för 12 år sedan sedan

Hej Jeanna.
I modefoto är det mer regel än undantag att alla bilder retuscheras. Sedan kan det vara mer eller mindre.

I porträttfoto är det definitivt vanligt att ta bort finnar , eller rynkor som uppstår eller förstärks vid ljussättningen. Och förmodligen också en del annat. Framförallt om det är uppdragsfoto. Jag plåtade porträtt för några dagar sedan och det var självklart att några dagsfärska finnar skulle bort. De brukar normalt inte finnas där:-)

Likadant vid bröllopsfoto, där det vackra alltid skall bli vackrare ;-)
I naturfoto är det helt ok med normal bildbehandling, d v s beskärning, ljusa upp, mörka ner, kontraster m m (som i det traditionella mörkrummet) men aldrig klona bort något.

Gatufoto och dokumentärfoto arbetar normalt med samma utgångsläge som naturfoto. Det har sedan länge pågått en diskussion om Årets Bild, just när det gäller bildbehandling. Grunden är att verkligheten skall återges precis som den var vid fotoögonblicket. Vad jag förstår kommer detta att skärpas upp.

Personligen använder jag varken sudd, eller klon vid gatufoto, eftersom det förändrar verkligheten. Har personen ett munsår eller en stor finne får den vackert vara kvar. För det var så det var - just då. Annars blir det att man lägger till rätta, ungefär som att arrangera.

Men så tycker jag, så arbetar jag i mina bilder. Det finns säkert andra som tänker annorlunda. Jag kan bara utgå från mig själv och vad jag tycker är ok i just mina bilder.
Mats Alfredsson
Mats Alfredsson för 12 år sedan sedan
Hej, jag vill önska alla gatufotovänner en riktigt God Jul så ser vi fram mot ett bra fotoår 2014.
Mats - poolvärd.
JeannaQ
JeannaQ för 12 år sedan sedan

Tack detsamma! önskar Jeanna
tomazon
tomazon för 12 år sedan sedan

God fortsättning Mats!

önskar Tommy
Björn Wångblad[BF]
Björn Wångblad[BF] för 12 år sedan sedan
Hej Fotovänner!
Jag har just sjösatt en ny hemsida där jag samlat ett femtital av mina nya och gamla gatubilder från Sverige och hela världen.
Välkomna!
www.gatufoto.net
JanKw
JanKw för 12 år sedan sedan

Härligt myller av bilder och myller i dem också.
bassa
bassa för 12 år sedan sedan

Mycket snyggt Björn, Såväl sida som bilder. Jag har en känsla av att många kommer att besöka din sida.. Kul! lycka till!
/ Bengt
k-oskarina
k-oskarina för 12 år sedan sedan
Såg -Alla är fotografer- på svt1 igårkväll.
Tyckte programmet blev ganska rörigt...vad tycker ni andra?
froderberg
froderberg för 12 år sedan sedan

Här hittar du åsikter och diskussion om programmet: http://www.fotosidan.se/forum/showthread.php?threadid=155611
misha.pedan för 12 år sedan sedan
Nytt grupp på Facebook
Street Photography Sweden
https://www.facebook.com/groups/1426862290861338/

Det handlar inte om fotografernas nationalitet eller adress. Ännu mindre om var bilderna är tagna. Den enda idén med gruppen är att försöka utveckla och sprida street fotografi i svensk fotografisk miljö för att den inriktningen är svag i svensk fotografi idag.
Njut av de sista lugna dagarna i november eftersom den 1a december startar vi, tillsammans med Procenter, "stockholm-street-adventskalender"! Varje dag från 1a till 24e dec kommer jag att välja två bilder. De 48 bilderna ska visas i utställningsform på Procenter. Information om priser, regler och tekniska krav kommer de närmaste dagarna.
froderberg
froderberg för 12 år sedan sedan

Det är relevant information, så låt den ligga kvar.
misha.pedan för 12 år sedan sedan

Fotosidan har regler som säger att "värvning" och "för egen vinnings skull" inte är ok. Så därför kan inte tråden vara kvar.
Jag ber om ursäkt.
Jag tänkte att info om den första street fototävlingen, passar här på sajten.
Mats Alfredsson
Mats Alfredsson för 12 år sedan sedan
Varsågoda, ett nytt skarpt förslag. Eftersom jag av erfarenhet vet att uppfattningarna ofta är lika många som antalet medlemmar så tänker jag testa den här varianten under begreppet "demokratur" :-) Det finns alltid möjlighet att ändra senare. Den formulering ni ser nu är både kortare och mer begriplig än den föregående och jag är hyfsat övertygad om att den kommer att fungera bra. Tack Marita för att du lyfte frågan.
Mats - poolvärd.

"Du betraktar urbana miljöer som en teaterscen och dina bilder återger berättelser och händelser i det offentliga rummet. Dina bilder innehåller för dig okända människor och är aldrig arrangerade.

Bildbehandlingen får förstärka bildens uttryck, men inte vara manipulativ. Att lägga till eller ta bort element i bilden är därför inte tillåtet annat än genom beskärning. Exempel på godkänd bildbehandling är att göra bilden svartvitt, mörka ner eller ljusa upp partier samt justera kontrast och färg.

I gatufotogruppen publicerar vi bilder i den här andan. Renodlade porträtt-, arkitektur, dokumentär-, barn-, djur-, landskaps- och naturbilder hör alltså hemma i sina respektive grupper."
Birgitta Rudenius
Birgitta Rudenius för 12 år sedan sedan

Bra och tydligt!
Marcora
Marcora för 12 år sedan sedan

Mats,
jag ser nu att du har skrivit in den nya texten för poolreglerna. Mycket lättare att läsa!
Tack från Marita C
Mats Alfredsson
Mats Alfredsson för 12 år sedan sedan

Hej Jan, definition av dokumentärbild.
Det var en bra fråga som säkert också kan köras några varv och göras hur bred som helst. Enklast hade kanske varit att helt enkelt ta bort ordet....:-)
För mig handlar dokumentärbilder om dokumentära projekt i miljöer där man tillbringar en längre tid med ett specifikt syfte. Exempel:
http://www.fotosidan.se/cldoc/dokumentarbilder-far-kulturstipendium.htm
Men det finns säkert fler uppfattningar om det.
Johan Pihl
Johan Pihl för 12 år sedan sedan

Poolregler ska inte vara för svåra och invecklade, eller behöva förklaras med en alltför lång text. Så det här nya förslaget ser bra ut, Mats. Bra att du tog bort
"traditionella mörkrumsmetoden". För precis som Magnus är inne på, så kunde man ju faktiskt manipulera bilder även i det traditionella mörkrummet.
Jazt
Jazt för 12 år sedan sedan

Definitionen för en dokumentärbild, please!
bassa
bassa för 12 år sedan sedan

Liten rättelse: Att göra bilden (Antingen) Svartvit med ett T, eller, Att göra bilden i svartvitt, med två T , (Alltså lägga till i(Göra bilden i).
/ Bengt
k-oskarina
k-oskarina för 12 år sedan sedan

Bra, bra, Mats!
rofr
rofr för 12 år sedan sedan

Blir väl bra det där.
Marcora
Marcora för 12 år sedan sedan

Mycket bra! Tack för detta!

Men, en liten petitess kanske, sista stycket - I gatufotogruppen o s v , jag tycker att denna mening är mycket viktig , den sammanfattar hela texten, talar om vad gatufotografi handlar om och den meningen bör därför få en egen rad.

Nästa -Renodlade porträtt o s v talar om vad gatufotografi inte handlar om och bör därför stå på en ny rad.

Annars mycket bra!
Marita C
mattimer
mattimer för 12 år sedan sedan

Bra!
Agneta Dellefors
Agneta Dellefors för 12 år sedan sedan

Instämmer! Mycket bra!! :-)
bassa
bassa för 12 år sedan sedan

Utmärkt Tycker jag.
Mats Alfredsson
Mats Alfredsson för 12 år sedan sedan
Med anledning av tankar kring formuleringen av poolreglerna.
Jag tolkar era tankar och återkommer med en uppdaterad variant.
Den nuvarande har också blivit uppdaterad ett antal gånger :-)
JeannaQ
JeannaQ för 12 år sedan sedan
Det bästa är väl att inte ha med "I speciella situationer", som även konstaterats. "Människor i stadsmiljö" är ett vidare begrepp men behöver inte vara tråkigare därför. Vi har ju kommentarerna och betygen som berättar om bilden är bra. Mvh Jeanna
Marcora
Marcora för 12 år sedan sedan
Till Roger F
Tack för dom uppmuntrande orden om min bild Färgmatchat ...
http://www.fotosidan.se/member/photos/editpic.htm?portfolio=352034&ID=3029638

Kanske en ny grupp med poolregler - Du fotograferar gatans oförutsedda situationer som har blivit till av människans omedvetna agerande.


Och när det gäller poolregler för Gatufotografi skulle jag gärna bara skriva -

Du fotograferar personer i stadsmiljö. Personerna ska vara okända för dig och bilderna får inte vara arrangerade.
Manipulerade...

Tack och slut för här och nu
/mc
k-oskarina
k-oskarina för 12 år sedan sedan
Hej, en kortis här...kanske främst till Marita.
Du föreslog....människor i speciella situationer...vi vill väl också visa människor i helt vanliga vardagssituationer?
Mats/Magnus skriver...du avbildar speciella och mänskliga situationer i det offentliga rummet...hälsar ulla
Marcora
Marcora för 12 år sedan sedan

Ja, Ulla du har rätt. Att jag skrev - speciella situationer - var att det stod så i nuvarande text.
Kanske något så här i stället - du avbildar människor i både vardagliga och speciella situationer i det offentliga rummet -
Tack för påpekandet!

Jag tror att vår gruppvärd kommer att ge oss en bra och klar regeltext!
/mc
Marcora
Marcora för 12 år sedan sedan
Mats, Magnus och Bengt!
Tack för att ni läste mitt inlägg!

Mats, jag håller med dig om de ändringar du föreslår. Vad beträffar sista stycket, så är det så att jag tycker att det är lite svårt att läsa rader med så här många tecken - bindestreck och kommatecken - så det var därför jag försökte att skriva om det. Sedan har jag funderat på om detta stycke behövs överhuvudtaget.

Magnus, jag har också funderat på vad detta med manipulerade bilder betyder, men det står ju så i andra grupper också, så jag trodde att det bara var jag som inte förstod vad detta betydde. Din förklaring förstår jag.

Bengt , jag håller med dig när det gäller mörka eller ljusa partier, men jag vill gärna skriva - göra partier mörkare eller ljusare, men det handlar ju bara om hur man vill ha den svenska man skriver, andemeningen är ju den samma.

Nu får vi se om det är någon som har ännu bättre idéer till denna text .
/Marita

.
bassa
bassa för 12 år sedan sedan
Jag gillar Magnus Ändring, Med undantaget Mörka eller ljusa partier. Det bör nog vara Mörka ner,eller ljusa upp partier
För övrigt tycker jag kompromissen är helt OK.
/ Bengt
Mats Alfredsson
Mats Alfredsson för 12 år sedan sedan

Hej, tycker också det känns bra.
Magnus, instämmer i dina tankar.
Marcora
Marcora för 12 år sedan sedan
Hej!
När jag första gången läste poolreglerna för denna grupp tog det ett tag innan jag förstod vad det egentligen stod. Jag tycker att det är för många ord i denna text. Jag har en ful vana och det är att skriva om sådana texter.
Nu har jag skrivit ett förslag på förenklat text till poolreglerna. Jag hoppas att någon läser denna text och tycker till - bättre eller sämre!
(Eller, man kanske inte får skriva om denna text?)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Förslag

Poolregler (fetstil)

Du betraktar de urbana miljön (fetstil) som en teater och tycker om möjligheten att kunna "stoppa" tiden. Dina bilder ska vara "berättelser från samhället ". Bilderna ska visa människor (fetstil) i speciella situationer i den offentliga miljön. Dessa personer ska var okända för dig och bilderna får inte vara arrangerade

Bilderna får inte vara manipulerade annat än enligt den traditionella mörkrumsmetoden.

Bilder, som inte hör hemma i denna grupp (fetstil), är t ex bilder som huvudsakligen visar arkitektur, barn, djur, dokumentärt, landskap, natur m m.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Så, nu ska jag ta bort min bild -Färgmatchat i höstfärger - p g a att den inte innehåller några nänniskor.
/Marita C
rofr
rofr för 12 år sedan sedan

Tycker inte att du ska ta bort din bild. Den har i mina ögon en viktig komponent i det lite burleska sammanträffandet av färger och okontrollerade händelser. En av gatans oförutsedda situationer som är ett resultat av människors omedvetna agerande.
Jag ser hellre den här bilden än en vy där en människofigur i horisonten är det enda som 'kvalificerar' bilden som gf.
rofr
rofr för 12 år sedan sedan

Hmm, det här är ju frågeställningar som triggar en gammal 'sönderpratare' som jag.

För det första - jämför man de båda alternativen är skillnaden i textmängd inte särskilt stor. Så frågan är vad man egentligen uppnår. Som regel innebär förenklingar också svagheter och lite mer oklarhet i definition.

I originalet betonas interaktion mellan människor. I förslaget skrivs människor i speciella situationer, vilket öppnar för att en bild är gf bara en människa finns med och befinner sig i en situation! Dvs bara det nånstans finns en människa - en situation är den ju alltid i.

Vad gäller manipulation hemfaller Magnus åt att lägga in ett negativt värde i ordet. FS har en mycket tydlig definition av hur begreppet manipulation används på FS, dvs en förändring av det faktiska innehållet.

http://www.fotosidan.se/cldoc/info-unmanipulated.htm?__style=popup

Ser ingen anledning att sidodefiniera detta. Hänvisning till mörkrummet är knappast luddig, iaf inte för den som arbetat i ett, möjligen en aning otidsenligt idag.
froderberg
froderberg för 12 år sedan sedan

Oj. Regeltexter kan man nöta på i evigheter.

Jag hängde upp mig på en formulering: "Bilderna är inte manipulerade annat än enligt den traditionella mörkrumsmetoden.".

Jag tycker att den formuleringen blandar ihop bildbehandling med manipulering. Och att hänvisa till mörkrummet är lite luddigt.

Mitt förslag: "Bildbehandlingen får förstärka bildens uttryck, men inte vara manipulativ. Att lägga till eller ta bort element i bilden är därför inte tillåtet annat än genom beskärning. Exempel på godkänd bildbehandling är att göra bilden svartvitt, mörka eller ljusa partier samt justera kontrast och färg.
Mats Alfredsson
Mats Alfredsson för 12 år sedan sedan

Hej Marita. Alltid intressant med synpunkter och allt går givetvis att diskutera.
Jag köper andemeningen i det du du skriver, den ursprunliga texten går att förenkla, men tycker du i vissa detaljer skjuter lite fel.

Nedan syns ursprungstexten. Under den har jag tagit din och gjort för mig viktiga korrigeringar. Tycker bland annat är det är mer korrekt att skriva "Dina bilder innehåller människor", vilket gör det mer begripligt än "visar människor (vilket gör det smalare). Sedan tycker jag att det sista stycket skall var kvar ungefär som det gör. En gatufotobild kan (exempelvis) definitivt bygga på ett barn.


"Du betraktar urbana miljöer som en teater och gillar möjligheten att 'stoppa' tiden. Berättelser från samhället är helt naturligt för dig och du avbildar speciella och mänskliga situationer i det offentliga rummet som hör till tiden eller kulturen. Dina bilder innehåller människor, för dig okända personer, gärna ur vardagen, interagerande och frysta i ett ögonblick som inte ögat hinner uppfatta.

Dina bilder är aldrig arrangerade. De är inte heller manipulerade, annat än enligt den traditionella mörkrumsmetoden.

I gatufotogruppen strävar vi efter att publicera bilder i den här andan. Porträtt-, arkitektur-, dokumentär-, barn-, djur-, landskaps- och naturbilder hör alltså hemma i sina respektive grupper."


Variant av Maritas förslag:

Förslag Poolregler (fetstil)
Du betraktar den urbana miljön som en teater och tycker om möjligheten att kunna "stoppa" tiden. Dina bilder ska vara "berättelser eller händelser från samhället ".

Bilderna innehåller människor i speciella situationer i den offentliga miljön. Dessa personer ska var okända för dig och bilderna får inte vara arrangerade. Bilderna är inte manipulerade annat än enligt den traditionella mörkrumsmetoden.

Renodlade porträtt-, arkitektur-, dokumentär-, barn-, djur-, landskaps- och naturbilder hör hemma i sina respektive grupper."
--

Vad tycker ni övriga...?

Mats//
Peter Eskilsson
Peter Eskilsson för 12 år sedan sedan
Varför i allsin dar syns Dieters blogginslag fyra gånger i rad? Eller är det Chrome som spökar?
Mats Alfredsson
Mats Alfredsson för 12 år sedan sedan
Reflektion från en gatufotograf. Jag är i Amsterdam, det är solsken, hösten visar sin bästa sida. Men jag har sökt mig in på en bar vid Rembrandtplein. Tittar ut på solen, men ljuset är bättre här inne..
Johan Pihl
Johan Pihl för 12 år sedan sedan

Låter härligt, Mats. Ser fram emot bilder från Amsterdam. Längesen jag själv var där, snart 25 år sen ;)
Peter-L
Peter-L för 12 år sedan sedan
Vad "lustigt", att ett blogginlägg postat av mig och länkat till Gatufotopoolen, för någon timme sedan, loggas som inlagt för "två dagar sedan"..... Då, va ju inte ens inlägget påtänkt.... Så konstigt och knasigt.... Ja se teknik.... :(
ojanson
ojanson för 12 år sedan sedan

Det där har jag påpekat flera gånger. Antingen hamnar det kronologiskt efter när du började skriva, eller som här, ännu äldre...
bessa
bessa för 12 år sedan sedan
Hej Peter, ja nu funkar allt även för mig. Hälsning Bosse
bassa
bassa för 12 år sedan sedan
Tydligen problem igen med gatupoolen Vid Koll av bilderna , måste man förstora bilden för att se den. Dock inte för mig som använder firefox, Men min bror Bosse har problem, Tror han använder Explorer. Varför?
/Bengt Bo.
Peter Eskilsson
Peter Eskilsson för 12 år sedan sedan

Just nu funkar allt som det ska för mig iaf. Använder Chrome
bassa
bassa för 12 år sedan sedan
Bra Magnus Men av någon anledning kommer någon form av exif upp trots att
man prickar för nej.
/ Bengt
Peter Eskilsson
Peter Eskilsson för 12 år sedan sedan
Nån mer än mig som inte kan bläddra eller förstora bland bilderna?
froderberg
froderberg för 12 år sedan sedan

Mina kollegor David och Christer har labbat lite med olika funktioner. Nu ska navigeringen åter fungera som den ska.
Peter Henriksson
Peter Henriksson för 12 år sedan sedan

Testa Mozilla Firefox...
Peter Eskilsson
Peter Eskilsson för 12 år sedan sedan

Konstigt. Funkar vare sig i Chrome eller Explorer
bassa
bassa för 12 år sedan sedan

Hej Peter Jag har inte det problemet.
/Bengt
Föregående 1 ... 40 41 42 ... 135 Nästa 
ANNONS
Götaplatsens Foto