Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.
Plusmedlemskap kostar 349 kr per år
Klotterplanket
Bli medlem i gruppen för att skriva
Men tycker ärligt talat att dom som du säger faller utanför ramarna i växter, insekter och naturdetaljer.
Kanske en egen pol för dessa bilder. Typ "slaskpolen" krandropp"..
Droppar i naturen helt okey.
Alla bilder är världa en kommentar tycker jag.Var fram till sidan 60 en dag och kommenterade ,men det måste finnas fler längre bak.Får känslan att vi har så mycket bilder i omlopp på våra egna sidor nu sen det gjordes om så vi kanske glömmer poolerna.
Bara en tanke..
Trivs annars så bra i denna pool.
Mvh
Maria
Mvh Annika
Då kan man lättare byta där utan att behöva gå in i camera-RAW varje gång.
Tusen tack Jessica för din hjälp!
/// Jessica
Jag undrar om någon vet hur man ändrar färgrymden i photoshop, jag kan ändra i camer-RAW men det måste ju gå i ps. också!
Tacksam för svar/ Margita
Så brukar jag göra.
/Andreas
/Annika
Mvh Annika
Vet inte om jag har fattat fel nu , men tror att CS3 tar bort EXIF info. Man måste nog göra nåt för att det ska synas iaf.
/Annika
Personligen tycker jag att man gör precis som man själv vill.
Man ska ju inte lära sig att ta samma bilder som andra....man får prova sig fram.
/Annika
Personligen tycker jag inte att jag har så stor nytta av vilken bländare, slutartid eller iso som använts just vid det fototillfället när jag tittar på en bild.Andra tycker att dom har nytta av EXIF och därför lägger jag ofta till den i mina bilder..
/Annika
Jag håller med Tobias ang. EXIT-data, det är intressant för ens egen utveckling.
Ha de jättebra i höstsolen och alla vackra färger.
Mvh Annika
Angående EXIF så tycker jag att det är intressant för min egen utvecklings skull.
Det är alltid trevligt att jämföra skärpedjup, rörelseoskärpa, färger och ljus.
Även om bilden sedan är finslipad så har jag i alla fall en utgångsläge att jobba med.
Det kan jag alltid ta med mig nästa gång jag är ute i skogen.
Då kanske det blir nya experiment och nya erfarneheter.
Speciellt om det dessutom är kombinerat med övriga tillbehör och trix (stativ, reflektorer, ärtpåsar, mm).
Det kan ge mig en extra kick, och en knuff framåt i "kreativitets-torkan" som jag ibland råkar ut för.
Kul att se så många vackra höstbilder nu här på sidan!
Väl mött i macro-världen.
M.V.H
/Tobias