Om Fotosidans grupp Cityscapes och mycket annat.

Du nya sköna AI värld.

If you can´t beat them, join them.

Jag har då och då använt chat GPT-4 utan att vara inloggad. Programmet har blivit en verklig hjälp, till exempel med att säkerhetskopiera från ett externt minne till ett annat eller få instruktioner om hur man demonterar prylar som behöver lagas. Men det ljuger obesvärat. Om det inte hittar nån info hittar det på.

Igår testade jag dess gränser. Finns teorier om hur vårt observerbara universum ser ut utifrån? Programmet svarade snabbt och vad jag kan förstå korrekt. Ett par fler test med svåra frågor och så hittade jag på ett IQ-test som programmet skulle ta.  Det svarade inte som jag tänkt ut, men förklarade sin lösning så att jag begrep varför den lösning jag tänkt mig var fel!

Jag gav upp mitt motstånd och loggade in. Hamnade på GPT-5.

Nyss bad jag det göra en bild av Rodins Tänkaren i modern version. Började på svenska, men GPT-5 bytte till engelska för själva prompten. Efter några vändor med nya prompter blev bilden så här:

Final promt: A wide-angle, street-level, photo-realistic rendering of a modern cityscape in daylight, with tall skyscrapers made entirely of glass and steel, surrounding a sunken piazza. To the left in the piazza sits a smaller-scale reimagining of Rodin’s “The Thinker” in polished steel with bronze accents and mechanical links, no muscles, designed like a futuristic robot. The robot has clearly defined facial features—eyes, nose, and mouth—integrated into its sleek design. The figure’s metallic surfaces, especially the face, clearly reflect the surrounding skyscrapers, adding depth and realism to the scene

Programmet försäkrar att det inte säljer mina data till annonsörer och gav mig tips om att begränsa lagringen. Självklart räknar jag ändå med att det jag skriver kan läcka ut.

Men vart är vi på väg? Igår berättade SvD om att irländarna har fått det svårare att leva eftersom AI tar så mycket ström. En familj som köpt nytt hus har inte fått flytta in eftersom el inte kunde anslutas. Datahallarna har prioritet för elförsörjningen.

Här i Sverige så tillverkas ju strömmen av sol, vind och vatten och kärnkraft. Men på flertalet håll med fossila bränslen som förstör klimatet.

---

PS. Nu har jag ställt in OpenAI för att skydda min personliga integritet så gott det går. Funktionerna är dolda men chatGPT hjälpte till att hitta dom.

Inlagt 2025-08-09 10:41 | Läst 777 ggr. | Permalink

"Tycker bilden är väldigt steril men häftig, borde bli bra i nått 'reklam/filmsammanhang'.. Hälsn!"


(visas ej)

Nämn en färg i den svenska flaggan?
Poromaa 2025-08-09 12:48
Jag måste säga att jag gillar bilden, trots att den känns otroligt obehaglig. Känns som om den blev just en bild av "du sköna nya värld" — iskall och djupt obehaglig.

Det där med att skydda sin integritet med OpenAI är "way above my head" och något jag fattar noll av, så hur och varför ... övergår mitt förstånd, vilket säkert är meningen, ja inte av dig, men av den verklighet vi lever i — att vi inte skall förstå och därför bara låta allt få fortgå.

/Samuel
Svar från Måns H 2025-08-09 13:21
Tack Samuel!

Bloggen heter ju Cityscapes. Jag fick idén att låta openAI skapa en bild av "Tänkaren" som en mekanisk varelse i ett nutida (och för mig därmed troligen obehagligt) stadslandskap.

Jag fock justera "promten" ett antal gånger tills bilden blev så här. Iskall och djupt obehaglig för att använda din fina formulering.

Jag våndas över vad vi håller på att hitta på och känner mig inte helt utan skuld även om jag stretat emot och faktiskt jobbat en del för sol, vind och vatten som energikällor.

Vet inte om det egentligen går att skydda sin integritet då man använder open AI. Kanske dom som ligger bakom bara ljuger ihop nåt för att lugna ner såna som jag. Det går alltså att skaffa gratiskonto på open AI, logga in, leta reda på de dolda inställningarna och klicka bort (svajpa vänster) ett antal inställningar.

Jag gör vad jag kan i den vägen. Inget Facebook, sällan Google utan mest Duck-duck-go (som inte säljer mina data till annonsörer) och blockerar cookies. Har än så länge sluppit oönskad reklam.
Vibybo 2025-08-09 14:54
Bilden kan vara spännande, lockande för en del, jag som gillar det levande ser mest blivande skrot framför mig, för sån är materien. AI kan delvis vara en ny bubbla för blivande investerare, tror det kommer att (och görs redan nu) byggas in i mycket som en funktion helt enkelt. Än så länge är det en maskin som spottar ut beroende på vad som matats in, fakta och styrning. Redan nu imponerar det vid sökning, men verkligen inte alltid. Faran är att människor inte själv tar reda på saker, tänker, utan använder AI för att det är jobbigt att tänka.
Svar från Måns H 2025-08-09 15:09
Exakt! Det vore bättre att utveckla klokhet än intelligens. AI kommer snart ha IQ 202 men vara dummer ändå.
ehrsa 2025-08-09 17:57
Tycker bilden är väldigt steril men häftig, borde bli bra i nått 'reklam/filmsammanhang'..
Hälsn!
Svar från Måns H 2025-08-09 18:56
Tack Jan! Steril, javisst. Jag valde bort allt liv.

Tror du AI blir bra för människorna eller till slut göra allt värre?
ehrsa 2025-08-09 21:50
Jag tror att AI kan vara bra på 'rätt' plats och tillfälle, kanske i en kamera för att få till AF rätt, kanske är det lite sånt i min senaste Z50 II..? Men man undrar ju när t.o.m statsminister Kristersson verkar 'bolla' lite med AI ibland.. Kanske är det så även Trump gör sen länge.. Man undrar ju var han får allt ifrån!
Hälsn!
Svar från Måns H 2025-08-10 17:42
Om AI hjälper till att hitta fokus på tornseglare är AI en tillgång!

Själv tror jag att AI är både tillgång och hot och att AI borde börja med att hitta sätt att drastiskt minska sin elförbrukning.