Så skall det låta! (Leica M6 vs uppgraderad Leica M8)
Mitt största frågetecken inför "vanliga" M8:an är nog trots allt ljudet Om jag skulle köpa en M8 "classic" så måste jag helt enkel uppgradera slutaren till M8.2 standard - för nätta 12995 Kr ;-)
Hittade en videosnutt på Youtube som bekräftar mina tankar, hör hur den uppgraderade slutaren låter jämfört med klassiska M6!
Kategorier: Intresse - Utrustning
Inlagt 2009-05-22 07:35 |
Läst 5362 ggr. |
Permalink
Leica
Leica M8
Beroende av bloggen
Vad skall jag blogga om?
Att hinna blogga
Inspiration
Words of wisdom
DOGMA 07
Jag
Fotograferandet som mediation!
Leica M9
Ricoh GR-D III
Digitala mätsökarkameror
Panasonic Lumix GF1
Ricoh
Utmaningar
Ricoh GR-Digital II
Nyheter
Micro Four Thirds
Ricoh GXR
Arkiv
- Maj 2013
- April 2013
- Mars 2013
- Februari 2013
- Januari 2013
- December 2012
- November 2012
- Oktober 2012
- September 2012
- Augusti 2012
- Juli 2012
- Juni 2012
- Maj 2012
- April 2012
- Mars 2012
- Februari 2012
- Januari 2012
- December 2011
- November 2011
- Oktober 2011
- September 2011
- Augusti 2011
- Juli 2011
- Juni 2011
- Maj 2011
- April 2011
- Mars 2011
- Februari 2011
- Januari 2011
- December 2010
- November 2010
- Oktober 2010
- September 2010
- Augusti 2010
- Juli 2010
- Juni 2010
- Maj 2010
- April 2010
- Mars 2010
- Februari 2010
- Januari 2010
- December 2009
- November 2009
- Oktober 2009
- September 2009
- Augusti 2009
- Juli 2009
- Juni 2009
- Maj 2009
- April 2009
- Mars 2009
- Februari 2009
- Januari 2009
- December 2008
- November 2008
- Oktober 2008
- September 2008
- Augusti 2008
- Juli 2008
- Juni 2008
- Maj 2008
- April 2008
- Mars 2008
- Februari 2008
- Januari 2008
- December 2007
- November 2007
- Oktober 2007
- September 2007
- Augusti 2007
- Juli 2007
- Juni 2007
- Maj 2007
- April 2007
Kategorier
- Bildjournalistik
- Intresse - Action / Äventyr
- Intresse - Arkitektur
- Intresse - Barn
- Intresse - Bröllop
- Intresse - Digital efterbehandling
- Intresse - Gatufoto
- Intresse - Husdjur / Tamdjur
- Intresse - Konsertfoto
- Intresse - Konstfoto
- Intresse - Landskap
- Intresse - Macro
- Intresse - Mode
- Intresse - Mörkrum
- Intresse - Nattbild
- Intresse - Porträtt
- Intresse - Posering
- Intresse - Produkter
- Intresse - Reportage / Situation
- Intresse - Resefoto
- Intresse - Sport / Motorsport
- Intresse - Studio
- Intresse - Svart-vitt
- Intresse - Toycamera
- Intresse - Utrustning
- Intresse - Vilda djur
- Intresse - Växter, insekter, naturdetalj
- Teknik - Färg
- Teknik - Makro
- Teknik - Montage
- Teknik - Mörkrum alt. teknik (analogt)
- Teknik - Retuscherad
- Teknik - Studioljus (inne/ute)
- Teknik - Sv/v
Forum
Fotografer
- Adam Broomberg och Oliver Chanarin
- David Seymour
- Elliott Erwitt
- Ernst Haas
- Eugene Smith
- Fan Ho
- Henri Cartier-Bresson
- James Nachtwey
- Jason Howe
- Josef Koudelka
- Robert Capa
- Sabastiao Salgado
- Stefan Rohner
Kameror, objektiv och tillbehör
- Allt om klassiska kameror - Cameraquest
- Italienskt läder till din Leica - Leicatime
- Kameraremmar mm - Artist&Artisan
- Mera kameraremmar - Gordy's
- Måla om din Leica? - Shintaro's Repainting
- Ny kameraklädsel? - Cameraleather
- Onödiga tillbehör till din Leica? - Leicagoodies
- Rapidwinder & Softrelease - Tom Abrahamsson
- Thumbs up
- Verktyg för hemmafixaren - MicroTools
- Världens bästa fotoväskor :-) Billingham






Å köper man inte så mycket film, så kan det räcka till ett begagnat M6-hus med optik också! :)
Ställer mig undrande till prislappen på den sk "uppgraderingen"...
Känns mera som en garantiåtgärd, som borde vara gratis!!
Men från Leizts via Danmark säger dom nu att numera kostar det 12900:- + moms, det tycker jag inte det är värt så jag har avböjt uppgraderingen.
Har lyssnat på en Mk2 och tycker den låter betydligt tystare än min M8 men också betydligt hårdare än en M6, så testet Du lagt in är nog lite svårt att bedömma.
Med senaste programvaran så får man "Diskret avtryck" det gör att det blivit något tystare tycker jag. Det ryktas om att i USA gör dom uppgraderingen mycket billigare.
/Sten-Åke
Jag har inte uppgraderat min slutare då jag tycker det är trevligt med 1/8000s på sommaren då man kan köra på största bländaren trots sol och få det där fina korta skärpedjupet på min Summilux-M 35mm
Man vänjer sig vid slutaren och med den nya firmwaren så man får descret mode tycker jag det räcker.
//jonas
Meilade fabriken och fick precis nu till svar att det skall kosta 1008,40 Euro + moms så det blir något över 13000:- med svensk moms och om man har köpt sin M8 till bra pris, som man havt tillfälle att göra för ett tag sedan så kan det kanske vara värt det priset för att få en tystare M8 som i princip blir lika bra som M8 Mk2, glaset och ramarna m.m. tycker jag är helt onödigt.
Om man köper en begagnad M8 så blir den ju helt genomgången och garantin förlängs med ett år, det är ju värt lite också.
/Sten-Åke
När det gäller M8:an så är det ju inget konstruktionsfel, den är tänkt att vara så, flera gillar ju den som den är och har användning av den snabba slutartiden.
Leizt har ju tagit fram Mk2 och tillhandahåller uppgraderingarna för dom inte var nöjda med vissa saker på Mk1
Jag personligen föredrar så tysta kameror som möjligt så för mej är det värt en del pengar att få en tystare slutare.
Tycker inte egentligen det är någon idé att jämföra M8 eller M8Mk2 för mycket med analoga M-kameror, dom ser ut som tidigare och de äldre objektiven passar, tack för det, men dom digitala har ju en helt annan konstruktion och en annan slutartyp som jag tror aldrig blir så tyst som de tidigare verkligt tysta M-slutarna.
/Sten-Åke
Helt klar att Leica är en kamera som folk köper på känsla och begär mer än efter rationella överväganden.
Om man inte har det "elektroniska slutarljudet" aktiverat så måste man se på skärmen för att förvissa sig om att man verkligen tagit en bild ;-)
Tror att det är likadant med Canon, Nikons mfl digi-kompakter...
/johan e
Min Canon G10 e tyst!
Men man kan faktiskt se när man fotar!
Om jag tittar in i optiken, rakt framifrån och är vääääldigt nära, så ser jag en liten rörelse...
Det måste väl vara slutaren...tror jag!
Annars e den helt Ok!
Tom tystare än min analoga M Leica, eller för att tala klartext, det hörs inte alls när jag tar en bild med Canon G10! En perfekt kyrkokamera alltså!:)
Vill man ha en digital Leica nu så är det bäst att köpa den snarast, att Leicas produkter skulle bli billigare köper jag inte och jag anser att M8 och M8Mk2 är tillräckligt bra digitalkameror.
En M kamera med fullsensor ställer nog ännu större krav på objektiven, så med en sådan så får man nog köpa de ny senaste objektiven också, det blir i alla fall inte billigare.
Är lite frågande till varför en del skriver om andra tysta kameror, bloggen handlar väl om hur M8 med nya slutaren låter? Mina Ixusar låter inget, men det har väl inget med det här att göra?
/Sten-Åke
Att M9 med småbildsformat tror jag nog. Leica gör iaf ingen hemlighet om att de jobbar på att göra en: http://www.kamerabild.se/nyheter/Webb-TV-Leica-forbereder-sig-infor-fullformats-M9-1.43124.html
När LFI frågar ledande personer från Leizt om M9 med fullsensor så svarar dom givetvis på samma sätt, att dom jobbar på det, men tillägger ofta att för närvande anser dom att M8Mk2 är tillräckligt bra.
/Sten-Åke