Natur med mest fåglar, blommor och makro. I övrigt allt som kan verka intressant.
658 - nötväcka och rödhake
Bilderna tagna 17 Februari. Soligt emellanåt hemma, och fåglarna äter med frisk aptit i minusgraderna. Det blev en tur för inköp av en säck fågelfrö idag. Sen fick de 2 liter groddar serverade också för vitaminernas skull, det tog ett par timmar innan en koltrast förstod att det var ärligt, sen följer de andra efter.
Inlagt 2018-02-24 13:35 |
Läst 2098 ggr. |
Permalink












Tack Ann-Sophie, har den i trädgården också, men där får den oftast vara i fred för kameran.
Tack Peter, har funderat över kungsfågeln vintertid. Den är ju i rörelse minst sagt, och kvickt går det. Å ena sidan måste den samla energi nog för den lilla kroppen, å andra sidan gör den av med mycket energi genom att röra sig konstant. Kanske är det den äter litet och näringsfattigt, jag har ingen aning. Feta kungsfåglar som sitter och slöar i solen har jag då aldrig sett, men enstaka gånger kan den nog sitta still 5 sekunder.
Hälsningar, Bjarne
Tack Bjarne, ibland tänker jag: fågelbilder igen! Snart vill ingen se dem. Snälla ord från dig.
Tack Björn, har haft en i trädgården så länge vi bott här.
Hälsningar Lena
Tack Lena, de är ganska ofta på marken häromkring.
Hälsn!
Ja du Jan, här ska bli vinter framöver, men det gillar jag. Tjälen håller tillbaka växtligheten, och ohyran får stryk. Tack!