I trädgården i Juni
Börjar med mossrosen, rotäkta och sprider sig tacksamt. Den har fått sitt namn efter sitt mossiga utseende, resultatet av en mutation, en bra trädgårdsväxt. Men har man många stora rosor ska man inte ut i trädgården i sina bättre kläder.
trädgårdsvallmon är större än vanlig vallmo, de flesta är nog hybrider, den vanligaste röd
den vita pionen, i mitt tycke mycket god doft
en storblommig clematis som klängt i ett äppelträd och blommade rejält, tvärdog i år
helt vanlig daglilja
prästkragen, en sann sommarblomma, låtit en del växa i gräsmattan då gräsmattan ändå periodvis ser ut som en förtorkad savann
så en helt vanlig vildros, enkel och vacker
mesembrina meridiana är en husflugeart, sett dem lite här och var, även i trädgården
över trädgården var som vanligt gladan och kajan inte bästa vänner
till sist en lite stackare jag såg i en vallgrav utanför staden, inga föräldrar eller andra änder syntes i närheten, alldeles själv fick den klara sig











Ha det gott!
Tack Helene, när jag kommer ut ur huset men inte längre är trädgården en skatt, och det blir ännu bättre med kameran.
Hälsningar Lena
Jättevallmo eller trädgårdsvallmo odlas upp till zon 8, så det borde inte vara något problem hos dig. De frösår sig begränsat här hemma, men att flytta en planta är inte lätt då roten som är väldigt djup och tunn på en planta lätt bryts och plantan går ut sen, bäst köpa i kruka. De röda går bättre än andra färger, mycket bättre.