Ilford Multigrade ART300
Om ett mycket speciellt fotopapper
Det här inlägget är bara för mörkrumsintressenter.
Ilfords ART300 är utan tvekan ett papper för finsmakare. Det är baserat på bomull och har en trevlig färg och struktur, typ äggskal. En konstnär skulle nog kalla det medelgrov gräng. Det är helt klart ett papper för speciella ändamål och särskilt lämpad till utställning av fotografier av det mer konstnärliga slaget. Jag ska visa mitt premiärförsök med papperet som tyvärr är en enorm besvikelse i skannat tillstånd. Det här papperet måste ses i verkligheten. Sorry! Här i bloggen är den bara en blek aning. Inget för internet och digitala människor med andra ord.
Bilden är från en sommarstuga i Värmland och har fått titeln JAKT. Jag har använt de vanliga mörkrumstricken för att få fram det resultat jag ville ha men ändå finns det en del kvar att göra för ett perfekt resultat. Men det kommer ni aldrig att få se. Såvida ni inte kommer hem till mig och tittar på pappersbilden. Jag snackar känsla med stort K.
För jämförelse lägger jag också ut det skannade negativet här.
Pappersbilden är förstås inte lika krispig som det skannade negativet. Den är mycket softare i sin framtoning. För att inte säga "klassisk". Papperets struktur tar bort en del av kontrasten och tillför också struktur på släta ytor i bilden. Men än en gång, den måste ses live och kännas på med händerna.
Mellanformataren



Det är verkligheten som gäller i alla lägen. Ettor och nollor har ingen känsla för nyanser.
Att bläddra i fotoböcker hör till mina främsta nöjen och inspirationskällor.Roligt att du fått en känsla för miljön i bilden.
Njutning är ett bra ord i sammanhanget =)
Jag tog nyligen fram ett gammalt album med storkopior från mellanformat gjorda på Agfa Portriga Rapid. Vilken framtoning! Vilken upplevelse! Jag känner skammens rodnad på kinderna när jag tänker på att man numera tar fram svartvita bilder på färgpapper - labbehandlat eller via bläckstråleskrivare, och att jag ibland förfaller till sådant.
Jag har ju nyss börjat med mörkrummet så jag har inte så mycket att längta tillbaka till =) Egentligen är det konstigt att jag som hade tillgång till pappas mörkrum under hela min uppväxt ändå aldrig riktigt fastnade där trots några gästspel.
Ilford art 300 ska defenitivt ses på riktigt. Trevlig struktur på pappret, och böjer sig inte allt för mycket vid luft torkning.
Jag har dock haft problem med papper som missfärgat sig under torkningsprocessen är det något du har stött på?
Ja, det här papperet är bäst IRL. Missfärgning har jag inte sett men jag torkar på ganska låg värme (lägre än 40°)
Mvh Berit
Instämmer helt i att det inte gör sig på en bildskärm. Papperet ska ses live.