Medlem i Fotoklubben Avtrycket
Björn Björnson
En bild om dagen - hur går det??
En bild om dagen tuffar på sedan första januari. Ett är säkert, en bild om dagen sätter kreativiteten på prov. Man får vara glad om ett par tre bilder i månaden är hyfsade och ca tio på ett år är över medel.
Jag har tillåtit mig att tänka efterbehandling då jag är ute på min dagliga spaning efter dagens bild. Det breddar sökandet efter bilden.
Inlagt 2022-05-10 21:38 |
Läst 1354 ggr. |
Permalink







Ja, men blir duktigare och duktigare. Man kommer in på nya fotografiska spår och på tal om spår så får jag ta mig i kragen och expandera geografin. Man kan också bestämma sig för olika områden inom sitt fotograferande - den här veckan ska jag bara använda extremvidvinleln eller att man bestämmer sig för ett specifikt motivområde. Jag fågelfotograferar en del på vårkanten.
Beträffande tageskjortan så är det nog ingen tagelskjorta utan en realitet. Jag dagligfotograferade under två år före pandemin och sammanlagt har jag nog ca 25-30 bilder som jag är riktigt nöjd med. Att ta en bild om dagen är för mig att hålla fotograferandet vid liv.
De två sista kan bli en rolig diptyk ?
Du är väl inne på samma spår vad jag har sett?
Tack ska du ha Dan😊
Hälsningar Lena
Tack Lena! 😊 Ja det är en lampa under liljeholmsbron. Den sista bilden har jag arrangerat lite genom att placera stolen lite konstigt.