Bildligt talat!
Nu har jag varit på hundutställning också
Jag har idag varit på hundutställningen i Älvsjö. Jag hängde med min dotter och hennes kille som skulle tävla. Kameran och ett enbent stativ fick hänga med då jag för det mesta fotograferar i befintligt ljus. Tog massor av bilder, varav som vanligt, några få blev hyfsade.
Klicka bild för större bild!
Klicka bild för större bild!


Digitalcup i Midsommargårdens fotoklubb - MGFK
Den här texten har jag snott från Bengt Gustafsson - klubbkamrat i MGFK. Varför skriva en ny text om det finns en bra:
"Vi har i MGFK olika Cuptävlingar under året. DIA, Papper och Digital.
Tävlingarna går till på samma sätt. två bilder ställs mot varandra
Deltagarna röstar på den bild som de gillar bäst
Den andra åker ut.
Så pågår tävlingen till vi har en vinnare. Tufft och hårt är det.
Hur väljer man mellan ett porträtt och en naturbild t.ex. , det blir för det mesta magkänslan.
Man får rösta på sin egen bild, och det är klart man gör :)
Till tävlingarna får man ha med max 5 bidrag var."
Här är mina fyra bidrag från i torsdags.




Färgbilderna bakom - Och nu har jag snöat in på svartvitt
Bild nummer ett och två är tagna på två olika Pridefestivaler. Den tredje kommer jag faktiskt inte ihåg var den är tagen. Nummer två är den bild som jag har fixat mest med och är delvis manipulerad då jag har tagit bort sådan som jag ansett stört eller så har jag tonat ned störande moment.
Det som jag funderat lite över är om en bilds historia gör den bättre eller sämre? Är bilden på “byggjobbaren” sämre för att det inte är en riktig byggjobbare utan en deltagare i Pridefestivaltåget, som står och väntar på att tåget ska starta?






