My Corner Of The World
Vilket underbart väder!!!
Vilket väder! 14 grader varmt efter jobbet! Då kan man verkligen inte sitta inne, utan jag gav mig av på en långpromenad och tog kameran med mig.
Jag bestämde att jag absolut inte skulle fotografera någon mossa idag, men när jag gick där genom skogen och såg alla dessa stubbar och stockar med den allra ljuvligaste mossan fylld med kapslar och sporofyter...... Ja, då är det bra att ge sig hän och dyka ner med näsan i första bästa tuva! Men jag passade också på att ta några ”skakisar” och det är inte mycket man får med av skogen med macrot på, men det blev rätt läckert ändå.
Så här kommer en blandning från min promenad!
Ha en underbar Måndag alla sköna människor!




M A C R O M O R N I N G
Ja, jag steg upp halv sex idag med för att kunna komma ut och fota lite macro medan solen gick upp. Det brukar bli så fint och effektfullt när man kan fånga macrobilderna och solstrålarna inte belyser motivet från ovan.
Åkte till mitt favoritställe nummer ett när det gäller mossor och det är ju Holmen här i Gislaved inte alls långt därifrån jag bor. Där ligger stockar lite var stans och på flera av dom växer den mest gudomliga mossa som finns! Där är också lätt att fota upp mot himlen för att få en härlig blå bakgrund om man nu gillar det. Har också fotat på olika vitbalansinställningar idag, och det kan bli väldigt snyggt om man har tur.
Så här är några bilder från min morgon! Hoppas ni tycker om dom!
Ha en riktigt fin Söndag alla goa människor på Fotosidan, och alla ni andra med för den delen!


Go With The Flow...
Är fortfarande hemma med Tim, och han ligger här i soffan och tittar på barnprogram så sitter jag och rensar datorn på bilder man tröttnat på. Hur ofta rensar ni bland era bilder?
Mapparna växer med en otrolig fart, och man bara fyller, men plockar aldrig bort, så nu ska jag minsann göra en storstädning som heter duga!
Då jag knappt varit utanför dörren på hela veckan, så planerar jag att åka och fotografera lite imorgon. Abstinensen är hög vill jag lova!
Tills dess får ni hålla tillgodo med lite gammal skåpmat på det jag tänker ägna morgondagen åt.
Ha en underbar Fredag alla!
L Ö R D A G
Ja, efter en riktig brakfest igår med ett underbart och härligt gäng, och så otroligt god mat, så känns huvudet väldigt tungt idag! Det blev som sagt va inte många timmars sömn, men det var det värt! =)
Hade planerat en riktigt lång och härlig fototur ut i skogarna, men den får jag nog skjuta på till morgondagen! =)
Fotade i alla fall lite mossa som växer runt en av mina sileshår som jag har i trädgården, så det får bli mitt bidrag i bloggen idag!
Ha en underbar Lördag alla fina människor därute!



















