My Corner Of The World

Om allt och ingenting.....

När luften går ur....

Ja, det känns att man behöver semester....! Är trött så in i sjuttsingen och har inte orkat upp en enda morgon för att fotografera, och det är sannerligen inte likt mig, men det vänder väl kanske?

Har fotat lite grann, men inte så mycket som jag vill,  så igår behövde jag verkligen komma iväg en runda, så vi åkte till Gällstad och på hemvägen åkte vi upp till Isabergstoppen och det var en otroligt vacker syn när vi väl kom upp! Regndimmorna dansade över berget och jag hade kunnat sitta där i timmar om det inte varit för alla knott!  =) 

Ha en riktigt härlig dag alla och hoppas att ni har haft en riktigt fin Midsommar!  =)

Publicerad 2013-06-23 07:35 | Läst 11344 ggr 25 Kommentera

A MESS OF OLD AND NEW ONES

Ja, med det regnande som råder så blir det inte mycket fotograferande, utan man får i stället  gott om tid att sortera gamla bilder i datorn, så här kommer ett hopkok av gammalt och nytt!  =)

Ha en riktigt fin start på veckan alla goa människor!

Publicerad 2013-06-17 06:07 | Läst 11981 ggr 10 Kommentera

FRIDAY

Ja, då var helgen här igen! Tiden verkligen rusar iväg och det känns mest som om det är Måndag och Fredag hela tiden!!!  =)

Önskar Er alla en riktigt fin helg!  =)

Publicerad 2013-06-14 05:44 | Läst 8800 ggr 12 Kommentera

IXODIDA IN MY DANDELION

Ja, igår kände jag för att fota Maskros-frö och döm om min lycka när jag hittade en med en vacker liten insekt i! Jag fotograferade frenetiskt medans den lilla sötingen klättrade in och ut ur den överblommade Maskrosen. Här snackar vi Lycka på hög nivå!!  =)

När jag sedan kommer in till datorn och får upp dom på skärmen, så ser jag vad det är för ett sött litet kryp! Det var en utsvulten Fästing!!!!!

Men....... om man nu bortser från att det är en fästing med alla dess hemskheter, så är den trots allt rätt så vacker ändå!!  =) Eller hur? Naturen är fantastisk....

Ha en fin dag alla och sköt om er!

Publicerad 2013-06-13 06:00 | Läst 10754 ggr 11 Kommentera

I HAVE A DARK SIDE TOO....

Ja, och med det menar jag att jag gillar bilder med mycket kontrast, svärta, och mustighet! Svartvitt är så snyggt, men jag tycker att det är så svårt!

Men man blir ju så sugen på att försöka när man ser alla härliga svartvita bilder här på FS, så med er inspiration i ryggen gav jag mig ut på för mig okända marker!  =)

Ha en alldeles underbar dag alla människor därute!

Publicerad 2013-06-12 05:46 | Läst 16038 ggr 22 Kommentera
1 2 Nästa