Mer än Ord
Halloween eller inte
Så idag är det alltså halloween. Fick veta förra veckan att det skulle vara idag, onsdag. Annars hade jag inte haft den minsta susning. Det är inget jag själv är uppväxt med så kanske är det därför man inte håller koll på datumen.
Har på jobbet funderat på vad man gör på halloween. Måste man ha för sig en massa bara för det... Jag köpte hem lite godis som en dam sålde i vår lunchrestaurang. Sen har jag ingen aning vad som händer. Vi får väl sitta och mysa och äta lite choklad ikväll.
Tycker de flesta högtider ställer till det. Allt ska vara så perfekt, massor av mat, överflöd. Man behöver inte följa strömmen och göra handlarna till lags. En mysig familjekväll är väl minst lika bra =)
Men jag får väl ändå önska alla en härlig halloween =) Vad gör ni idag? Firar ni eller är det en vanlig onsdag idag?
Jag hittar på så mycket bus med mina killar ändå så det får räcka...
Sköt om er alla fotolovers.
/Lena
30 dagar
Under en längre tid har jag haft hjärtklappning när jag lagt mig. Varje kväll...just i det där ögonblicket när man faller i sömn rycktes jag upp av att jag trodde jag skulle dö. Hade inget att vara orolig för, inget speciellt att tänka på. Men ändock...hände samma sak varje kväll. Hjärtat slog så jag trodde det skulle rivas ur kroppen på mig.
Läkarna sa stress. Fick piller. Såna som folk som haft hjärtinfart får. Ska hålla nere pulsen och därmed hjärtslagen. Funkade väldigt bra och jag sov bra. Det är ingen långsiktig lösning. Trots att jag tyckte jag tränade bra och åt bra så mådde jag ändå bara halvdant.
Under den tidiga hösten funderade jag länge på min hälsa. Kändes som om jag stod i någon sorts vägskäl. Jag var tvungen att välja en väg.
Efter ett pass på klubben pratade jag med en kille per telefon ang. träning och kost. Han berättade för mig om "Whole30" och dess positiva effekter. Det lät verkligen intressant och jag är villig att prova det mesta för att må bra.
Jag läste på deras hemsida på nätet. Beställde boken som är vansinnigt välskriven, lärorik och givande.
Boken heter "It starts with food" och är skriven av Dallas & Melissa Hartwig.
Jag läste på mycket innan jag körde igång med maten. Kikade på recept och inhandlade produkter av olika slag.
En måndag satte jag igång. Efter bara 5 dagar hade jag tappat 4 kg. Men det var inte riktigt vikten som var det viktiga. Efter vecka 2 började jag känna det där positiva de berättat och skrivit om.... WOW!!!
Jag sov UTAN hjärtklappning, vaknade utvilad, kände smaker på ett helt nytt sätt, huden kändes enormt ren och slät. BARA positiva känslor.
Nu har jag för länge sedan avverkat mina 30 dagar och jag är frisk, känner mig glad och positiv, känner mig harmonisk. Totalt gick jag ned 7 kg och minskade med nästan 9 cm i midjan. Men MEST glad är jag åt hur jävla (förlåt) bra jag mår.
Jag kan varmt, varmt rekommendera alla att prova detta. Köp boken, läs och lär.
Så mycket nytt har jag aldrig lagat. Så mycket nya grönsaker och andra matvaror har jag aldrig provat. Nya smaker, nya recept. Ett nytt liv!!!
Och som jag har lagat =)
Ha det bäst fotolovers.
/Lena
Ibland blir det inte som man vill samt lite gatufoto från England.
Idag skulle jag på fototur, det händer inte ofta.
Men när jag känner ganska fort på mig om det blir bra eller inte. Känslan infann sig aldrig riktigt idag. Det blev totalt 7 bilder =) En ofantlig mängd bilder att ta hand om ;)
Alla åkte ned i sopkorgen förutom denna som jag beskar kraftigt. En liten känsla av höst och de första riktigt kalla dagarna.
Jag finns även på instagram med mina mobilbilder. Heter PHOTOGRAPHY2012 om någon vill följa mig där =)
Var till england en längre weekend och hade det som alltid lika trevligt. Åt god mat och det blev ett och annat glas vin med =) Hade dock inte med mig riktiga kameran så mobilen fick jobba hårt. Här ett litet montage från min tripp.
Tack för idag och ha en riktigt fin helg.
/Lena
Ett par bilder med vinklar och vrår från stan
En dag för ett tag sedan...
Jag slutade jobbet, kisade upp mot himlen. Hade lite tid över.
Hämtade kameran. Körde mot stan.
Fluffiga moln. Blå himmel. Sol.
Det blev inte många bilder. Men några som jag gillade.
Och nu när de första flingorna faller tar vi fram en grön bild som ett litet uppiggande slut.
Godnatt alla Fotolovers.
/Lena
Hej på er alla, så var man tillbaka
Känslan att skriva här på fotosidan och på wordpress är stor. Man blir automatiskt mer anonym på WP än här. Och ibland vill man vara det, ibland inte. Här känner jag många och jag har saknat er...massor. För jag förstår hur lätt det är att läsa alla bloggar under ett och samma tak och jag är precis likadan.
Det har varit lite skralt med fotograferandet för min del. Jag ser alla vackra höstfärger men känner ändå inte för att fota löv. Jag vet ärligt talat inte vad jag söker längre... Nåväl, en dag visar det sig säkerligen.
Här kommer en liten blandning av bilder som kommit till sedan jag slutade här på fotosidan. Ja och med det sagt så önskar jag er alla välkomna till min lilla bildvärld igen =)
Välkomna!
/Lena

















