Mellan himmel och jord/peter
Fler turer till Utvälinge och Stureholm
Har sett den här tornfalken ett antal gånger vid Stureholm, den brukar sitta längs vägen.
En råka
Detta kan vara samma Ville Vessla som jag har fotograferat tidigare vid Utvälinge
Måsarna/trutarna gav en fin siluett mot kullen i bakgrunden
En ormvråk som satt kvar (en stund iaf)
En gråkråka
Tror att detta är björktrast, träden stod en 100m bort
Julstädning
Har sett att det är sensorfläckar på bilderna, med den gamla D750, detta om man tar med mindre bländare, tänkte att jag skulle pröva med en rengöring. Köpte en blåsbälg och ett kit med en våt och en torr spatel. Det är första gången som jag gör detta själv, så lite nervös var man. Bilden nedan är från övre högra hörnet 1/4 av sensorn, innan jag började, det var där som det var värst
Bilden nedan är efter blåsning, det var ingen större skillnad. Bilden är lite mer beskuren än bilden ovan, man får följa prickarna för att orientera sig.
Efter 1a rengörningen så tyckte jag att det såg lite flammigt ut både på själva sensorn och när jag tog en bild, så jag gjorde om rengörningen igen och bilden nedan är efter sista tvätt. Det blev betydligt bättre kanske någon tendens till fläck i hörnet men helt OK med normal bländare, detta är f/22
Skäggmes
Igår och särskilt på kvällen var det ett förfärligt väder med regn och vinden var uppe i 21m/s. Idag var det en helt annan dag, vindstilla och solen sken, perfekt för att få några nya bilder. Jag åkte till Utvälinge, utanför Ängelholm, och idag var allt bättre än väntat, vasspartiet var fullt av skäggmesar, det hördes ”tjiing tjiing” inifrån vassen runt om, tyvärr som så ofta så hörs de mer än de ses, men vid några tillfällen så var det ändå några som gav sig tillkänna och man fick lite bilder genom vassen.
Även en hona tittade fram
En sävsparv kom också med i bild
Men det är allt herren som är vackrast här
Hökugglan
För en vecka sedan gick jag med i KOF, Kullabyggdens Ornitologiska Förening (täcker nordvästra Skåne). Ser ut att vara en aktiv förening med bra hemsida med beskrivning av fågellokaler i området, en alarmApp, tidning mm. Installerade alarmAppen och den plingar till några gånger per dag. Ett larm var en hökuggla i närheten (ute på kullaberg), jag åkte på det larmet och när jag kom dit så var det just då ingen som visste var den var, efter att letat runt i en 30-40minuter så hittade jag den på sista stället jag letade ;). Den satt så vackert i ett lågt träd i fotohöjd.
Fredrik fick så fina flygbilder på sin, detta är vad jag lyckades få :(, hade ju varit mycket bättre med den andra sidan
Jag tittade bort i några sekunder och just då passade den på att flyga. Den förflyttade sig sedan några gånger till, men jag missade alla tillfällena, det verkar som den hade koll på när jag inte hade koll och just då flög den. Det är ju ganska jobbigt att ha kameran riktat mot fågeln en längre tid, kanske skulle ha ett enbent stativ med som stöd (istället för att ha det liggande i bilen)
Passade på att ta några bilder ute vid fyren vid kullaberg, när jag ändå var där.
Ser ut som början till en knöl så jag antar det är unga knölsvanar som har de svarta näbbarna
En kall morgon
De sista bilderna från turen till norr. På morgonen i Kungsbacka så var det -5C, men inte någon snö, det hade lagt sig ett tunt ishinna inne i viken på sjön, men fint spegelblankt i det öppna vattnet
Lite frost på växterna var det också















































