Mellan himmel och jord/peter
Hjortarna i Jägersborg Dyrehave norr om Köpenhamn
Jag tog en tidig morgontur till Danmark på lördagen, en färja 6:00. Prognosen några dagar innan hade lovat sol på morgonen men så blev det inte, söndagen hade varit bättre med sol och lite frost, fast då fotograferade jag en fluga som kommer i en annan blogg. Samtliga bilder nedan är mellan 7:04 och 8:18. Det har blivit tradition att göra några besök här på hösten, ungefär som att man måste fotografera blåsippor på våren. Det var inte så många hjortar ute på fälten som det brukar i gryningen, men några bilder blev det iaf
Jag gjorde en lite varmare också
I Dyrhaven är det ungefär 300 kronhjortar, 1700 dovhjortar och 100 sikahjortar
Jag vet inte om jag har fått Sikahjorten tidigare, så det var kul jag fick dessa bilder. Den kommer ursprungligen från Asien och kom till dyrehaven i 1923
Man har väldigt lite ljus så här tidigt på morgonen, jag skrev ut lite ISO och tider och klockslag
D500 ISO 3200 1/50 kl 7:13
D500 ISO 3200 1/15 kl 7:08
D500 ISO 3200 1/13 kl 7:04
Några bröl hördes över fälten, men ganska lugnt var det, kanske skulle jag varit där för några veckor sedan?
D750 ISO 6400 1/320 kl 7:17
D750 ISO 6400 1/160 kl 7:16
Enbart för nördar
För att lära sig mer om TC1,4iii samt finjustera AF så gjorde jag lite tester https://www.fotosidan.se/blogs/peterdahlen/ett-nytt-enbart-for-nordar-nikon.htm . Testen med D750 och TC avvek från de andra testerna jag gjorde så därför har jag gjort om dessa nu. Denna gång är också alla tester gjorda från samma avstånd.
Min slutsats är att det är bättre att använda D500 och 200-500 utan TC jämfört med D750 och 200-500 med TC. Att D750 har bättre brusegenskaper äts troligen upp av att jag har f/9 på D750 istället för f/6,3 på D500 och måste därför dra upp ISO’t, därför troligen ingen större vinst med FF och TC.
Denna gång visade det också bättre resultat med TC på D750 än utan. Det är ju en ytters liten del av bilden som jag visar med ögonen när jag förstorar upp den så mycket på FF utan TC. Här kan man också se att det är bättre med D500 än D750 och beskärning till DX format.
Nu är det dags att testa mer ute i verkligheten :)
D500 med 200-500 utan TC
Bilden ovan går att jämföra med bilden nedan som är en D750 med TC1,4 dvs ungefär samma bildvinkel som en D500 utan TC
Nedan är en bild med D750 utan TC, vilket betyder en 1,5x mer i beskärning
Bilden ovan är en beskärning av bilden nedan, så det är väldigt liten del av bilden jag granskar
Samt en bonustest till Joakim Ö, som undrade om brusegenskaper Nikon FF jämfört med DX
Jag var och fotograferade hjortar i gryningen i helgen, ljuset var dåligt mest hela tiden. Bilden jag visar är 1/9 av huvudbilden för att man ska kunna se bruset bättre.
D500 ISO 3200
D750 ISO 6400
Här märker man det lite mer, det 1/9 del av bilden jag visar, D500 ISO 10000
D750 ISO 10000
Ung som gammal
Rydebäcks pizzeria, alla är välkomna ung som gammal
Farhult väster om Ängelholm
Till Farhult gör jag regelbundna besök, finns det fåglar där så är de ofta nära och inbjuder till fotografering. Bilderna på stararna är några veckor nu, de övriga bilderna är nya.
Storspoven har jag nog alltid sett där, tror nog att den övervintrar där också
Vadare, kanske är det Myrspov, tycker näbben går något uppåt. De tre första bilderna tagna med TC1,4 övriga enbart med 200-500. Man får dubbelt så många fåglar utan TC är väl testresultatet såhär långt
Utan TC nedan
Rovfåglar till och från Söderåsen
Egentligen är det i ordning från och sedan till Söderåsen, för blogglayouten vände ordningen på bilderna. På väg hem från Söderåsen så fick jag göra ett stopp för jag såg en 15 glador hängande över en åker där någon höll på att plöja.
Bilden nedan är nog mest tur, men jag gillar bakgrunden, den är på 1/250 men ändå skapligt skarp. Jag hade ändrat om kameran till bländarprioritet, tiden räckte fint när jag fotograferade upp mot himlen och med +1 i kompensation, men när de flög längre ner så blev tiden för lång och bilderna för ljusa. Annars har jag börjat använda M och auto ISO när det är mycket flygande, då har man något bättte koll på tid och bländare när man själv styr båda.
Man skulle kunna tro att de flög över marken för att hitta något spännande att äta, men alla 15 flög bara runt i cirklar jag såg ingen som dök ner efter något.
Här blev det också ett stopp, såg denna sitta längs vägen. Visar sig vara ormvråk.
Nu är det före Söderåsen och tidigt på morgonen, jag stannade för att fotografera rådjuret, vid datorn upptäckte jag två till
Ännu ett stopp, jag stannade bilen och då stack vråken, men hann få några bilder. Detta är också en ormvråk
Jo mååånga stopp blir det, tur man inte har bråttom, dessa var väldigt långt bort





























































