Mellan himmel och jord/peter

av Peter Dahlén

Svamptur

Vi har inte haft någon riktig svamptur i Skåne förrän idag. Jag har varit ute och spanat lite när jag sett en lämplig skog, men inte sett några svampställen, kan vara svårt att hitta i nya områden men skogen brukar ge fint ljus för foto även utan svamp. I veckan fick vi ett tips som vi åkte på och det gick över förväntan, det var också en ganska vacker skog i det fina sommarvädret på 26 grader. 

  Många smågroder hoppade omkring, jag hade enbart med mig ett 28mm så det blev inga makrobilder, men objektivet har bra närgräns. 

Detta blev dagens skörd, det försvann en hel del i rensningen som det gör ju det med denna typ av svamp

Slutresultatet blev två smörgås och resten till frysen

Publicerad 2019-08-25 13:50 | Läst 2658 ggr 5 Kommentera

Vadare vid Utvälinge

Ännu en gång från Utvälinge utanför Ängelholm, denna gång vadare. Dessa kan vara lite svåra att artbestämma, har inte fått till det helt

Denna känner man iaf igen, storspov

Jag tog en 10 bilder på dessa storspovar, på 9 bilder så hade samtliga böjt in näbben mot kroppen, men på denna så var det iaf en som vaknat så att jag kunde se att det var spoven. I bakgrunden är kullen med Kullamannen.

Gluttsnäppa 

Kustsnäppor

Rödbena

Myrspov (lille kobbersneppe) en hona och hane och på sista bilden också en storspov samt strandskata

Kustsnäppa

Kustsnäppa

I huvudsak kustsnäppa med några få kärrsnäppa

Publicerad 2019-08-23 08:39 | Läst 2628 ggr 5 Kommentera

Fiskgjuse

Mer bilder från Utvälinge i veckan, samtidigt som ägretthägern gick i vattnet så flög fiskgjusen förbi med fångst. Denna kämpade med sin stora flundra

Senare kom en till med en flundra, ser ut att ha ett enklare grepp

Publicerad 2019-08-21 07:03 | Läst 845 ggr 7 Kommentera

Ägretthäger

Har varit uppe vid Utvälinge (utanför Ängelholm) flera gånger i veckan den senaste tiden, det händer så mycket där just nu. Detta inlägg är enbart på ägretthäger (sølvhejre) från igår. Den flög runt till några platser så lite action blev det och det såg ut som den hade bra fiskelycka också, så vi var nog båda två nöjda.

Testade två i high key redigering också 

Publicerad 2019-08-20 14:45 | Läst 788 ggr 4 Kommentera

Farhult del II

Fortsätter med bilder från Farhult utanför Ängelholm, har en känsla av att det kommer fler bilder härifrån, för jag har varit där och i Utvälinge en 3-4 gånger till, bilder som inte redigerade än. Börjar med en nyfiken glada.

En rödbena med sin kompis grönbena

Storspov

Två grönbenor utskällda av en skrattmås

Starar

Tofsvipa

Publicerad 2019-08-19 12:52 | Läst 832 ggr 2 Kommentera
Föregående 1 ... 333 334 335 ... 392 Nästa