Mellan himmel och jord/peter
Hornborgasjön efter soluppgången
Fortsätter från Hornborgasjön den 10 april. Efter soluppgången tog jag runt 600 bilder, varav några visas här

Bild tagen 06.22
Vy från utsikten vid parkeringen och bort mot Trandansen. Jag gick aldrig bort till Trandansen i år utan gick istället lite senare ner mot kyrkan istället 
Några sångsvanar fick också vara med 
Alla flyger mot kyrkbacken, så jag gick också dit 

Ganska fullt på kyrkbacken 
Pågår lite dans även här 











Nu började det komma ett kraftigare motljus 



Jag stannade bara till 7, så åkte jag över till Naturum men det var inte något av vikt att visa upp därifrån. Vid 10 tiden var jag tillbaka i Kungsbacka.
Rapsfält i Rydebäck
Kastar in några ganska färska bilder från den 22 april. Hänt mycket de senaste dagarna med gröna björkar, blomstrande raps mm
Hornborgasjön före soluppgången
Dagen efter Getterön så gick turen till Hornborgasjön, det var nog minst tio år sedan jag var där, så jag tyckte det kunde var dags nu. Från Kungsbacka är det ju inte så långt, åkte den 10 april kl 03.00 från sommarstugan, en tidig start på ”dagen”

När jag kom fram så var det fortfarande för mörkt så jag väntade en 20min med första bilden som blev 05.39. Jag hade ju hoppats på en snyggare soluppgång med röd himmel, det var klart väder i Kungsbacka, jag får väl prova igen om en tio år. Jag tog runt 300 bilder före soluppgången, där jag visar några i denna blogg
Bilder på fåglar före soluppgång kan ju vara lite utmanad, här med 1/640 och ISO64000, utan extra brusreduducering
Här samma bild med LR DeNoise. Det var ju tur att jag fått ner tiden för brusreducering i datorn från 10min till 10sek eftersom så gott som samtliga bilder i denna blogg har passerat LR DeNoise. De AI baserade DeNoise fungerar fint så man behöver egentligen inte vara så rädd för höga ISO.
Här samma bild med Topaz DeNoise, som en jämförelse, inte dålig den heller

Det fick bli mest siluetter i starten 


Lite dans blev också fotograferat. 



Det var en hel del flygningar från sjön mot backen vid kyrkan 

Det var en massflykt till kyrkbacken
Getterön
Medans bilen var på service så tog jag lånebilen till Getterön. Har inte varit här på flera år så det var läge att titta till det. Bilder från den 9 april

Gömslena vid Naturum brukar inte ge så mycket, så jag brukar istället börja nere mot flygplatsen. Det har i huvudsak tofsviporna som körde sitt race. 


Även upp o ner 
Det jag hade hoppats på var skärfläckan och visst var det några i viken men på långt håll. 


Tog en tur vid gömslena vid Naturum också, det man såg i närbild var skrattmåsarna 
Så här såg det ut, skrattmåsarna på första parkett och alla skärfläckorna i bakgrunden, det var mer än hundra skärfläckor här 
Tog sett sista titt vid flygplatsen och det fanns gravänder en bit bort 
Samt skärfläckor i strandkanten 
Sommarstugan i Kungsbacka 8-13 april
Vi åkte upp till Kungsbacka för att sätta igång sommarstugan för säsongen sant besöka min mor och syster, även dottern skulle komma ner över helgen. Det var även däckbyte på tisdagen, bilservice på onsdagen, så programmet var ganska fullt. Utöver detta skulle grönsakslandet göras i ordning, potatis sättas och grönsaker sås mm.
Det blev dock lite tid till fågel också, jag besökte the big three, onsdagen Getterön Varberg, torsdagen Hornborgasjön samt på fredagen Hjälms våtmark, återkommer mer om detta i kommande bloggar.

Sjön vid huset såg sig lik ut. Tyvärr ingen storlom (än). 


Så här såg kökslandet ut innan en del svett
Här efteråt, rensad och med potatis och frö nere i jorden
Magnolian har blivit så hög att man nästan hade missat blomningen långt upp i toppen

Lite senare på kvällen från vardagsrummet 
En morgon var det en snygg dimma och förutsättningarna ändrades ganska ofta 

En vitkindad gås var iaf i sjön 

När solen började bryta sig igenom dimman så blev det fina förutsättningar. Jag har tagit några bilder där jag har redigerat lite olika med mer eller mindre mättnad 
Lite softare 







