Fotografera med de ja har...
Det är lite kymigt. Att mycket av det jag skriver rinner iväg och får ett innehåll om teknik när det är bilden som är viktig. Jag vill visa alla mina fina bilder men, sätter upp en massa hinder för det. Regler som inte spelar roll. Hur bilden är gjord syns ofta inte.
Sedan funderar jag lite till och kommer på att bilden ska vara ärlig. Det jag såg är vad jag visar. Men, det ska vara i svartvitt. Kameran ska ha film i magen och framkallas av mig själv. Filmen ska ha ISO400. Helst ska det vara papperskopior som skannats eller fotograferats av så det syns att bilden är analog. Där är mina ramar! Då blir jag nöjd!
Men, kan jag inte göra något enkelt? Skita i tekniken. Skita i motivet. Bara göra ett projekt och fokusera på det som blir bilden! Eller ska jag ge Karin Boye rätt? ..."Att det är vägen som är mödan värd" och fortsätta som vanligt....?



/ Gunnar S
Tack för kommentaren Gunnar.
Jo, tekniken är väl att likna vid en penna. Det handlar om att åstadkomma något med den.Det var kloka ord från din kollega. De ska jag minnas.
Ha de gott.
Jerry