Bild, fotoverktyg och funderingar.

Är motivet viktigt?

Ibland bedöms skarpa, kontrastrika bilder som bra. Ibland bedöms bilder med ett vackert motiv som bra. Ibland bedöms välkomponerade bilder som bra. Ibland bedöms berättande bilder som bra.

En sommardag bevistade jag och hjärtat ett annorlunda kafé. Mitt i den smålänska ödemarken. Med Tri-x i kameran

Publicerad 2021-10-12 19:11 | Läst 333 ggr
mombasa 2021-10-14 17:07
Ja det är ju en bedrägligt enkel bild om man så vill. men precis som du skrev, ger man sig in i den blir det mycket att förhålla sig till. Centralperspektivet, det hyfsat korta skärpedjupet, den tydliga fonden, själva rumsligheten som hela bilden bygger sin berättelse runt. Och personerna, delvis dolda. Och fotografen som är betraktaren. En fönsterbild. Och vad, var, när besvaras. Lite oklarare om vem. Är det där det ryska kommer in? En nära minutiöst beskriven miljö. En Raskolnikov dyker kanske upp?
Mer Tri-x åt folket!
/Gunnar S
Svar från jerrysoderberg 2021-10-14 18:12

Tack för kommentaren Gunnar. En spännande läsning.
Ja det är mycket märkligt i berättelsen där. Även ljusets riktning är märklig. Underifrån och från båda sidor. Man anar att lokalen använts till något annat tidigare. Stall, ladugård eller tvättstuga? Golvet är till hälften betong och andra halvan trä. Allt spretar. Utanförskapet som fotografen/betraktaren har.
En kravfull komposition.
Ha de gott.
Jerry