Miljöer
Många fotostudenter har genom åren gått runt i det lilla samhället och letat motiv. Jag misstänker att det måste vara ett av landets mest dokumenterade ställen. Där finns många möjligheter att skapa bra bilder. Fantasin är begränsningen.
Vi var till veterinären i detta samhälle för kontroll av hundens hälsa. Praktiken är belägen i hamnen så medan hjärtat var inne med Elvis så tog jag en fotosväng. Kameran var utrustad med ett Flektogon 35/2.8 och filmen var Fomapan 400. Jag överexponerade ett steg och överframkallade med varmare framkallare. I soligt väder blommar verkligen Fomapan ut. Kornet blev stort och vackert medan kontrasterna blev lagom hårda. Verkligen så som jag vill att det ska se ut då motivet är av detta slag. Gamleby är ett trevligt ställe.





Kul att du visade dina fina bilder
// P-O
Tack för kommentaren och den fina kritiken Per-Olov.
Gamleby är lite intressant. Där fanns en gång allt från sjöfart, industri till lantbruk i omgivningarna. Varvsområdet har nog förändrats.
Ha de så gott.
Jerry