Bild, fotoverktyg och funderingar.

En liten trip

Det fanns många olika typer av kameror på 1960-talet. De traditionellt 6x6-kamerorna 35mm-kameror och instamatic 24x24mm. Bland 35mm-kamerorna var systemarna det som var drömmen för många. Det tillverkades  också kompaktkameror för 35mm-film både i Japan och i Europa. Olympus gjorde en som de kallade Trip 35. Den blev legendarisk. Det är en kamera utan batteri. Den har en ljuskänslig cell som ställer in bländare och tid.. Avståndet ställs in på gehör. Det finnes symboler och en meterskala för detta.

-Hur bra var denna kamera???

Här är några dagsfärska bilder tagna med kameran på bilden. Filmen är Fomapan 400/D76 1+1. Titta och bedöm. Det finns massor av kameror på begagnatmarknaden.

Publicerad 2021-04-06 20:52 | Läst 432 ggr
mombasa 2021-04-06 21:53
I ”mitt” skolfotolabb hade jag en kartong med Olympus trip 35. Kantstötta och allmänt slitna. Men de fungerade, i ur och skur om man så säger. Många barn och unga har kanske lärt sig något om bländare och slutare tack vare Olympus trip 35. En toppenkamera. ( Som faktisk, om man ställde in den korrekt gav riktigt bra bilder.)
/Gunnar S
Svar från jerrysoderberg 2021-04-07 06:08

Hej Gunnar.
Den verkar bra. Kanske den underexponerat en aning. Får kompensera för det.
Ha det gott.
Jerry
aasaboe 2021-04-06 21:58
Jag undrar hur många Trip35:or jag sålt under min tid som fotohandelsbiträde... Inte en aning så klart, men många blev det. Jag blev alltid glad när jag lyckades få kunden att köpa en sådan i stället för en Instamatic, och då mest glad för kundens skull. Men antalet sålda instamatic överstiger trots allt antalet Trip35:or med stora tal ;-)
Svar från jerrysoderberg 2021-04-07 06:11

Hej Christer.
Jag läste att det sålts flera miljoner Trip 35 så att det var en poppis kamera inser jag. Det var roligt att den fortfarande funkar. En liten trevlig kamera att ha i fickan.
Ha de gott.
Jerry
Wolfgang Gerlach 2021-04-07 00:48
Jättefina bilder! Jag har också en Olympus Trip 35 som fungerar utmärkt! Den har ett bra objektiv av Tessar-design. Mvh Wolfgang
Svar från jerrysoderberg 2021-04-07 06:13

Tack för kommentaren Wolfgang.
Ja det verkar vara ett fint objektiv på kameran. En sån skulle en ha haft i tonåren istället för Kodak Pocket.
Ha de gott.
Jerry
sodeto 2021-04-07 07:54
Jag har också en fungerande Trip, men tyvärr blir den liggande, ett "problem" när det finns för många kameror i huset... En bra kamera i vilket fall som helst!

Tommy S.
Svar från jerrysoderberg 2021-04-07 08:10

Tack för kommentaren Tommy.
Det där känner jag till... Fast jag vill inte erkänna det. Vissa problem blundar jag för.
Ha de gott.
Jerry
Bostromi 2021-04-07 09:15
Kul att se fina Trip-bilder. Jag har själv en Trip 35 som jag köpt av Tripman i UK. Snygg omklädd röd och välfungerande. Och så befriande att inte behöva leta svårhittade batterier eller dyra batteriadaptrar. Kul kamera.
Svar från jerrysoderberg 2021-04-07 11:01

Hej Per
Det är bra att vara batterilös :)
Ha de gott.
Jerry