Bild, fotoverktyg och funderingar.

Med film i kameran

Det har varit en del röjande i yngste sonens hus under en tid. Han ska sälja det då jobbet ligger en bit bort och pendlandet tar tid. Det blev en lägenhet i stället för honom och hans familj. 
Jag följde mäklarens fotograf då hon arbetade med fotograferingen för husförsäljningen  Hon hade en specialobjektiv jag inte sett tidigare. Det var för att ta 360 graders bilder. 
Hon berättade att bilderna skickas till en retuschör i Thailand för behandling. Det ska bli spännande att se det färdiga resultatet. 
Jag får sätta fart med filmfoto igen, nu har jag film i både en Konica och i Petri:n. Undrar hur en japansk kamera fick ett sådant namn?

Publicerad 2022-11-08 07:21 | Läst 359 ggr
syntax 2022-11-08 08:54
Kameran fick nog sitt namn genom att de japanska marknadsförarna insåg att om man skulle sälja en kamera i väst, så var det inte så lämpligt att den hette "Yokatascimiki" - Man körde lite brainstorming om vad som skulle tilltala en västerlands publik.
Svar från jerrysoderberg 2022-11-08 22:14

Tack för kommentaren Peter.
Jag hittade en del på nätet om den.
Ha det gott.
Jerry
Erik Madsen 2022-11-08 11:14
Hej Jerry.
Jeg har set den nye måde, som ejendomsmæglerne anvender - fagre nye verden 😀
Det er et smukt eksemplar Petri, som du har. Spændt på at se nogle fotografier taget med den.
Med mange venlige hilsener fra Erik.
Svar från jerrysoderberg 2022-11-08 22:12

Tack för kommentaren Erik
Ja Petrin är fin. I morgon börjar jag fotografera med den.
Ha det gott.
Jerry
Benganbus 2022-11-08 13:23
Det kunde ha gått så här illa också, "Kuribayashi Seisakusho"
B)
Svar från jerrysoderberg 2022-11-08 22:15

Tack för kommentaren Bengt.
Så var namnet.
Ha det gott.
Jerry
Nils Bergqvist 2022-11-08 15:51
Är det K-bajonett på den? Eller M42? Har en ljusstark 28 mm f:2 Petri med K-fattning som jag inte provat än. Jag fick ju en Chinon CM-4s med K-fattning, och till den en 50mm som var defekt. Hade sedan tidigare en Porst 55mm f:1,2 som användes digitalt, men nu kan jag köra den med film också. Och sen köpte jag två 28mm billigt, bl.a denna Petri på loppis och en Pentax f:2,8 på auktion. Pentaxen är jättefin men vill som sagt prova även den ljusstarkare Petrin.
Svar från jerrysoderberg 2022-11-08 22:18

Tack för kommentaren Nils.
Petrin har skruvgänga. Jag har en del olika objektiv som passar på'n men tänkte köra denna rulle med originalnormalen.
Ha det gott.
Jerry