Merläsning
Filippa K:s AI-bilder anklagas för att efterlikna fotografernas verk
Förra veckan hamnade modeföretaget Filippa K i blåsväder efter att det avslöjats att bolaget använt AI-genererade bilder i sin sommarkampanj. Kampanjen producerades av företaget Alter ID med hjälp av AI-plattformen Gyodi, i stället för genom en traditionell fotografering med modeller och fysiska plagg.
Läs mer...
4
Adobe uppdaterar Lightroom och Photoshop med nya AI-funktioner
Programvaror
Adobe presenterar flera nyheter i Creative Cloud med fokus på att minska tiden som läggs på bildurval och efterbearbetning. Uppdateringarna omfattar bland annat förbättrade verktyg för bildsortering i Lightroom, AI-baserad skärpning och nya funktioner för att ta bort reflexer i Photoshop.
Läs mer...
18






















16 Kommentarer
Kul för Canonisterna.
OBS: Kul att det finns fler än en Michael Nilsson här på forumet :P
Fast ok då - har respekt för de som slösar bort pengar på AF-objektiv (som ändå bara går sönder).
Tack vet jag Zeisskonstruktioner. Inget strul. Bara fantastiska bilder.
Detta var en välkommen nyhet, även om jag redan har gluggarna i gammal klassisk C/Y-tappning.
-
Och ni som söker AF-objektiv signerade Zeiss, kolla upp Zeiss N-serien (AF,för CONTAX N och N Digital etc) och då inte minst 17-35 N. Finns en amerikansk firma som byter ut fattningen så att ni, kära AF-slavar, får ett EF-objektiv med full AUTOMATIK (hemskt ord). Eller får och får, kostar en jäkla massa pengar, men ni får å andra sidan en betydligt bättre glugg än Canons hopplöst överskattade och löjligt dyra EF 16-35 L.
Blir sannolikt några tusen billigare också.
Däremot om man skall fota sport od,
då kanske en Zeiss manuell optik i en längre brännvidd inte funkar så bra!
Men då finns det ju selleri! ;) ;)
/Pontus