Länktips
En fotografisk duo med namnen Johan S och Johan L har skapat det bildjournalistiska projektet "Do Epic Stuff" som handlar om att porträttera kreativa människor i deras miljö.
De båda fotograferna Johan Svensson och Johan Larsson gör projektet ideellt på sin fritid och idéen är väldigt enkel;
- Vi besöker kreativa och intressanta människor och fotograferar dem och deras prylar i sin egen miljö, det kan vara på arbetsplatsen eller i hemmet. Vi kallar genren kreativt dokumentärfoto, berättar Johan Svensson till Fotosidan.
För tillfället består det kreativa projektet av de två fotograferna, som träffades genom fotoutbildningen på Art College i Göteborg, men de hoppas på att bli fler. Killarna har redan fått många mail av människor som är intresserade av att bidra till projektet - men fler välkomnas.
- Om någon medlem på Fotosidan är intresserad av denna typ av fotografi är dom mycket välkomna att höra av sig också, hälsar Johan Svensson.
Syftet med Do Epic Stuff.com är att uppmärksamma människor som som gör något, eller har något, som fotografduon gillar. Tanken är också att siten skall fungera som en kreativ inspirationskälla för andra.
Är du intresserad av att hänga på? Maila då Johan Svensson på:
[email protected]
www.doepicstuff.com
4 Kommentarer
Logga in för att kommentera
Och vilket fantastiskt nytt begrepp: "kreativt dokumentärfoto"!
är många av bilderna sneda till artiklarna