NyheterArla anordnar en fototävling där de vill ha in bilder på glada kor. Förstapriset är en träff med fotografen Mattias Klum. Kruxet var bara att Arla förbehöll sig rätten till alla inskickade bilder för evigt.
I och med att Arla tog över den kommersiella rätten till upphovsrätten skulle det innebära att fotografen inte har rätt att sälja bilden. I en intervju med Kamera & bild avfärdade Arla all kritik, men de har sedan backat och gått med på att ändra reglerna.
Självklart äger fotografen upphovsrätten till sin egen bild. Ett axiom! Klokt av ARLA att tänka till och ändra reglerna. Vore inte fel om fler mediekåta egon satte sig in i problematiken isf att lägga sig raklånga på rygg bara för att få chansen att synas(C;? JANNE
Hej! Vi ser att du kör med AdBlock. Vi förstår att man kan ogilla annonser men det är en viktig
inkomstkälla för att driva denna sajt och täcka de kostnader vi har. Om du inte vill slå av
Adblock för just Fotosidan så stöd oss gärna genom att till exempel köpa
ett Plus-medlemskap.
6 Kommentarer
Logga in för att kommentera
om man inte accepterar deras villkor så behöver man inte skicka in några bilder
jag skulle bli sk*t glad om dom använde mina bilder
om man är ute efter att tjäna pengar så kan man sälja sina bilder
tänker jag fel nu?