Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.
Plusmedlemskap kostar 299 kr per år
Merläsning
Test: Nikkor Z 24 mm f/1,8 S - Ljusstark klassisk vidvinkel
Fotosidan testar
Plus
En fast ljusstark vidvinkel på 24 mm i fullformat är perfekt för miljöbilder och interiörbilder för både reportage och film. Det här är en klassisk vidvinkelbrännvidd med ett stort skärpedjup även på stora bländaröppningar, vilket är välkommet vid landskapsfoto och interiörer
Läs mer...
8
Test: Fujifilm X-H2 - Utmanar småbildsformatet
Fotosidan testar
Plus
Fujifilm har med X-H2 i stort sett klonat modellen X-H2S, men med två distinkta skillnader: sensorn och priset. Flaggskeppsmodellen för video, X-H2S, kommer med sin supersnabba stackade sensor säkert fortsätta att vara filmkreatörernas favorit, men med den högupplösta sensorn i X-H2 har vi nu en APS-C-kamera som på allvar ger småbildskamerorna en match.
Läs mer...
3
9 Kommentarer
Logga in för att kommentera
Om man verkligen skall dra allt till sin yttersta spets så skulle man kunna leka med tanken att 3d-skanna fäbodarna på Skansen och sedan riva dessa till förmån för exv nya bostäder.... ;)
Jag ser absolut en poäng med att digitalisera kulturarv, inte minst för att göra de digitala kopiorna lätttillgängliga för allmänheten på ett sätt som man inte kan göra med originalen.
Det viktigaste att bevara är informationen som är lagrad med den tekniken. Dess överlevnadspotential ökar med digitalisering.