Fler avsnitt
Fotosidan Poddradio #124 - Digitaliseringens fördelar och nackdelar (i samarbete med Svenska Fotografers Förbund)
Fotosidan Poddradio
Svenska Fotografers Förbunds ordförande Paulina Holmgren är på besök i Stockholm och är med på ett samtal om digitaliserings fördelar och nackdelar. För visst har vi fått större synlighet och fler jobbtillfällen, men hur ska vi få bättre möjlighet till ekonomisk ersättning för våra bilder?
Läs mer...
4
Fotosidan Poddradio #122 - Utanför Storstaden – Martin Savara - (i samarbete med Svenska Fotografers Förbund)
Fotosidan Poddradio
I avsnitt 122 med titeln träffar vi fotografen Martin Savara. Han fotograferar främst inredning, stilleben och mat i sin stora studio i Borås. Med en stadig ökning i omsättning och fler och fler stora kunder visar han att man inte behöver bo i storstan för att driva en framgångsrik kommersiell fotostudio.
Läs mer...



















4 Kommentarer
Vi hade en diskussion om Panasonic och nya Lumix G97 och konstaterade att de satsar på småbild framför MFT. OM Systems har små resurser och vi hade inte snappat upp några rykten. Efter inspelningen kom dock detta rykte om en ny telezoom: https://www.43rumors.com/om-digital-in-2025-new-vintage-model-and-one-telephoto-zoom-coming/
Tack, intressant.