Få ut mer av Fotosidan som inloggad
Fotosidan är gratis! Som inloggad får du smarta funktioner. Du kan ladda upp 10 bilder och få kritik på dem. Du får vårt nyhetsbrev. Du kan skapa köp&sälj annonser mm
Fotosidan är gratis! Som inloggad får du smarta funktioner. Du kan ladda upp 10 bilder och få kritik på dem. Du får vårt nyhetsbrev. Du kan skapa köp&sälj annonser mm
40 Kommentarer
Logga in för att kommentera
Grattis också Hans :=)
MVH Roger
/Henrik
Grattis Hans också såklart!
/Henrik
thithi jag önskar jag hadde haft sanders bildseende när jag nu e 44 år :=))
MVH Roger
Lite inne på ditt spår Samuel.. ;)
Ska bli roligt att se hur de kommande åren utvecklar sig för Sander. 15 år, då är allt möjligt. Världen är din Sander, go get it!
Mvh /Lasse
Visst objektiven gör inte fotografen men det hjälper ganska mycket att fota med 300mm + 1.4 extender med en croppad sensor om man vill ta bilder på skygga djur / fåglar...
Denna fixering vid utrustningar.... suck.
I Sanders fall vet jag att det dels handlar om en hel del beggade prylar, dels motprestationer inom familjen på olika sätt som inte angår andra.
Vidare kan nämnas att många av hans bilder i ansökningskollektion är tagna med ett 100-400-zoom, gluggen han hade innan 300-röret.
Sander är kapabel att ta bilder av rang "oavsett utrustning". Jag har haft förmånen att se pysen in action samt snacka foto med honom, och han är något utöver det vanliga för sin ålder...
/Oscar, som e så trött på denna svenska missunsamhet alá Jantesson
Om du är så nyfiken tycker jag du ska fråga Sander själv. Han är ju medlem här på Fotosidan.
Är själv rätt less på frågor kring hur mycket personers utrustning kostar. Konstigt att man frågar sådant när man sällan får frågor vad ens båt, bil, MC eller sommarstuga har kostat. Sedan finns det ju något som heter begagnat, och jag ser rätt ofta 300/2.8 ute till försäljning för långt under nypris.
// Daniel
Vad kostar det att köra Gocart? Att segla? Ett år med hockey med utrustning och resor?
Fotoutrustning är inget man växer ur snabbt. Det går att köpa begagnat och kan användas av flera i familjen. Många sporter kostar mer i per år i utrustning och bensin.
Visst är 200 000 mycket stålar för en kamerautrustning för en 15 åring, men vad lägger andra föräldrar ut för sina ungar som tex tävlar i motorsport. Sanders utrustning är nog i det förhållande rätt billigt skulle jag tro.
Vilken tråkig och missunsam kommentar, nästan lite nedlåtande. Om man saknar gediget bildseende så spelar det mindre roll om utrustningen kostar en miljon. Det blir inga bra bilder ändå. Bildskapandet sitter i huvudet på fotografen och inte i kameraryggan. Sander har helt klart visat att han har ett väl utvecklat bildseende!
Suck!
/Glenn
Föräldrarna har väl märkt att han har talang.Finns ju de som köper cross eller häst till sina barn och det kostar nog mer i längden.Grattis killen
Jag jobbar i fotobutik och kan ju säga att även om föräldrar kommer in och ska köpa kamera till sina barn/ungdomar för att de är otroligt intresserade så rör det sig om systemkameror i 5000-10000kr och om de behöver tele/makro/vidvinkel för att de blivit mer intresserade eller behöver komma närmare djur i naturen så är det aldrig talan om objektiv över 6000 kr. Alltså är det självklart att det sticker i ögonen när det radas upp vad han använder för utrustning. Speciellt när enligt Swedbank den "Dyraste barn- och ungdomsidrotten är
ishockey som kostar ungefär 9 300 kronor
per år. Ridning är näst dyrast och kostar
8 200 kronor per år."
stort grattis sander!
Mycke bra svarat Mikael håller me dig å även Stefan å daniel :=))
Hej!
Instämmer i denna och tidigare positiva kommentarer.
Finns det möjlighet skall man givetvis se till att talanger som Sander har möjlighet att utvecklas på bästa sätt, i det här fallet med rejäl fotoutrustning!
Kör hårt /Lasse
Har ingen aning om vem han är men ett jättegrattis till platsen i /N är på sin plats.. Tänk om man hade det drivet och den förmågan när man själv var i den åldern :)
Självklart ett stort grattis till Hans.
/Mankan.B
Två mycket kapabla fotografer oavsett utrustning.
Och visst har utrustning med saken att göra.
Men du får inte bättre bildseende ju mer prylar du har,men
däremot en fantastisk möjlighet som andra kanske missar.
Sprang själv omkring med endast en normal de första fem åren jag fotade med systemkamera.
Fördelen var att man fick ett gediget bildseende och en grundlig
fototeknisk grund.
Thomas
Missa inte detta tillfälle det kommer säkert att bli knökat till sista plats. Som vanligt kör vi festivalen allahelgonahelgen.
// Lenny
Vad den är pågen har för utrustning före faller ju hur ointressant som helst, den väskan ser ganska blek ut och innehåller ett flertal prylar som passerat bäst före datum för länge sedan. Ingen blir invald för sin väska det krävs så mycker mer än så tex förmåga att använda den utr. man har att nalle minstingen har den förmågan behöver ingen betvivla. Stänker man in ett och annat pris på int. foto tävlingar är man ju ingen liten kis i sjömanskostym med ett äpple i handen på väg till kindergarten då år man mer eller mindre en fotograf i världklass. Går man sedan in på SB's hemsida och tittar på vad som levereras får man sig en och annan tanke ställare...hmm man kan göra så också...intressant Det levereras bilder med genomtänkta kompositioner, skärpedjup och kontraster i stort och smått. Det SB gör med kameran måste en del göra i photoshop. Titta och lär, för den här pysen vet vad han pysslar med!!! Och bäst av allt han snackar inte han levererar!!!
Till sist! Jag är djupt IMPONERAD och oerhört GLAD över invalet i /N
Kaj Krutfelt /N
Stort grattis till alla parter.
Lars-Göran ; )
Det var säkert en dyr pensel ;-))
thithi :=)
Tänk om jag haft en sådan pensel...
Visst, jag ska inte sticka under stol med att jag hade velat ha så bra prylar, men det är inte Sanders si eller så dyra utrustning som gjort att han kommit in i Naturfotograferna, utan hans väldigt goda (och tidigt utvecklade) bildseende, vilket man i avsaknad av inte kommer någonvart med, hur dyr utrustning man än har. En dyr utrustning gör inte en bild bra, en dyr och bra utrustning gör att en persons (i det här fallet Sanders) bilder, tagna ,med ett väldigt bra bildseende, ser ännu bättre ut, inget mer! Så sluta gnäll om hur dyr utrustning han har och se till att bli bättre fotografer själva! Här kommer en liten film som beskriver rätt bra hur lite en dyr utrustning spelar in, om man inte själv kan fotografera:
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=s0JQfoMZbTM
Tack för mig!
Med Vänliga Hälsningar
Mattias Roos som är väldigt trött på jantelagen
jag är mer intresserad av att titta på bilder som tilltalar och inspirerar mig.
Grattis Hans och Sander !
Mvh Janne