Få ut mer av Fotosidan som inloggad
Fotosidan är gratis! Som inloggad får du smarta funktioner. Du kan ladda upp 10 bilder och få kritik på dem. Du får vårt nyhetsbrev. Du kan skapa köp&sälj annonser mm
Mer premiumläsning
Test: Boya Magic – fyra mikrofoner i en
Fotosidan testar
Plus
Boya Magic är inte bara en trådlös mikrofon, utan ett helt modulärt mikrofonsystem som riktar sig till fotografer, innehållsskapare, vloggare och mobila journalister som behöver en kompakt allt-i-ett-lösning. Pricken över i är den AI-drivna reduceringen av bakgrundsljud.
Läs mer...
Test: Haukland 7-i-1 Parka Pro – ytterplagg för fotografer i fält
Fotosidan testar
Plus
Haukland 7-i-1 Parka Pro är ett tredelat system i parkas-modell som tack vare sin lager-på-lager-funktion och stilrena design fungerar lika bra vid fotografering som i vardagen. Kombinationen är mycket motståndskraftig mot regn och kyla och plaggen känns genomtänkta och robusta.
Läs mer...
2





































8 Kommentarer
Layout och papperskvalitet är super!
Mvh Ulf
Stort tack :)
Ja vi är också nöjda :)
Ja Payman är riktigt bra! Jag träffar honom också och det som utmärker honom, förutom bildsinne, är att han är intresserad av människor och tycker om kontakten. Det ger honom de unika bilderna.
Mvh//Ewa
Stort tack! :)
Hej Tommy!
Missat frågan! Men ja. det är pappersutgåvan du får men detta nummer är redan skickat så du får från nr 3 om du beställer nu.
Hälsningar
David
Det står att det är svårt att hitta jämförbara teleobjektiv, re Olympus-kameror.
Kan inte alla m4/3-objektiv användas på alla m4/3-kameror?
Eller är det något i prestandan (frånsett stabilisering) som blir sämre om man använder Panasonic på Olympus eller vice versa?
Micro Four Thirds är en gemensam standard för Panasonic, Olympus och en rad andra företag. Men det finns teknik kring objektiven som inte omfattas av standarden.
Panasonic och Olympus utvecklar egen bildstabilisering och autofokus. Du får autofokus oavsett hur du byter mellan märkena, men vill du få ut maximal autofokushastighet kan du behöva hålla dig till ett märke. Panasonic har valt en annan väg för sin autofokus än Olympus. Panasonic har konstrastavkännande autofokus och för att den ska bli riktigt snabb måste linselementen kunna röra sig hypersnabbt. Det är inte ens alla Lumix-objektiv som kan det. Olympus har istället fasavkännande autofokus i sina toppmodeller.
Både märkena kan kombinera bildstabilisering i kamerahuset med bildstabilisering i objektivet, men då kan man inte blanda märken.
Aha. Tack för svar! Bra info.
Jag har tidigare när jag rekommenderat kameror till folk tänkt att man ohämmat kan blanda kamera- och objektivmärken för m4/3, men då ska man kanske tänka sig lite för då. Även om det rent tekniskt går.