Merläsning
Test: Canon RF 45 mm f/1,2 STM - Ljusstyrka och bokeh åt folket!
Fotosidan testar
Extrem ljusstyrka är lockande och kan ge magiskt kort skärpedjup – men det är ofta förknippat med svidande hög prislapp om man vill ha autofokus. Genom smarta kompromisser har Canon lyckats göra ett synnerligen ljusstarkt normalobjektiv till ett pris som passar många. Så här bra är objektivet.
Läs mer...
1






























21 Kommentarer
Hahaha jag med.
"Klickklickklickklickklick.... galet..."
Jag kan ha fel, men en del av delarna tillverkas väl i Thailand och påverkar produktionen.
Min D700 också … "Made in Japan" … sen kanske många komponenter i den, som i allt annat är made in (lite var som helst)*
Jonas
*(Kina tex)
Många av världens mest uppskattade och framstående fotografer inom alla områden har fått lita på sitt eget omdöme, förmåga, känsla och kunnande vid sitt Bildskapande!!
Tekniska nyheter har sin plats och jag tycker att de kan få vara just det. Hur fotograferna skapar sina bilder ägnar vi vänligt mycket plats åt här och i våra tidningar.
Förr grottade folk ner sig i olika filmers kornstruktur, kort-tå eller lång-tå, densitometrar och gud vet allt. Det har alltid funnits ett stort teknikintresse kring fotografi och kommer alltid att gör det.
Nikon-Lasse rules.
Lasse var på CES i Las Vegas och talade inför storpublik.
En begagnad D3s räcker nog gott som arbetsredskap och ger mer valuta för pengarna. Det kostar att ligga på topp.