Nytt på Fotosidan
På sidan som visar tex en kritikbild finns nu en liten länk "EXIF", som poppar upp en ruta med all EXIF-information som kunde hittas i bildfilen.
EXIF-data läggs in i bildfilen automatisk av alla digitalkameror, och även program som Photoshop kan lägga till extra information där.
Här kan man bla läsa ut vilken bländare och slutartid som användes. men också en hel drös annan (o)intressant information.
Saknas det EXIF-data på din bild, trots att den är fotograferad med digitalkamera? Vissa bildredigeringsprogram tar bort EXIF-data då man sparar om filen, eller kör "Spara som...". Tex så tar Photoshops "Save for web" bort EXIF-informationen ur filen, men vanliga "Save As..." bibehåller den.
Denna funktion är fn experimentell; vi efterlyser er input på hur den kan göras bättre odyl. Tex vill man kanske se en förkortad version först, som bara visar det mest intressanta.
Hej! Vi ser att du kör med AdBlock. Vi förstår att man kan ogilla annonser men det är en viktig
inkomstkälla för att driva denna sajt och täcka de kostnader vi har. Om du inte vill slå av
Adblock för just Fotosidan så stöd oss gärna genom att till exempel köpa
ett Plus-medlemskap.