Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Annons

Stativklämma till Canon 100 mm macro

Produkter
(logga in för att koppla)

Brav

Aktiv medlem
Är just på gång att beställa snabbfästen och kamera- och objektivplattor av märket Wimberlay. Tänkte beställa en platta och stativklämma till ovanstående objektiv också om man vinner något på att ha objektivet på stativet istället för kamerahuset. Bättre balans kanske på grejorna? Vad säger ni som eventuellt kör med denna kombination?
/Tommy
 
Fördelen med fäste på objektivet är ju att det är väldigt lätt att växla mellan stående och liggande format på bilderna. Bara att vrida objektivet 90 grader i sitt fäste.
 
Fördelen med fäste på objektivet är ju att det är väldigt lätt att växla mellan stående och liggande format på bilderna. Bara att vrida objektivet 90 grader i sitt fäste.

Mm, tack för den synpunkten!
Någon annan som har en uppfattning innan jag bestämmer mig för att lägga ut 1000SEK eller inte?
/Tommy
 
ANNONS
Götaplatsens Foto