voitcanon
Aktiv medlem
Läste denna artikeln http://news.omni.se/d57e5996-6341-4be2-8233-3bc0d4fa1b4b tror ni det kommer att läggas ner så småningom? Och det där om skyddad identitet Hur smart är det att vara med på gruppfoton om man nu har det.
Plusmedlemskap kostar 349 kr per år
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Läste denna artikeln http://news.omni.se/d57e5996-6341-4be2-8233-3bc0d4fa1b4b tror ni det kommer att läggas ner så småningom? Och det där om skyddad identitet Hur smart är det att vara med på gruppfoton om man nu har det.
Läste denna artikeln http://news.omni.se/d57e5996-6341-4be2-8233-3bc0d4fa1b4b tror ni det kommer att läggas ner så småningom? Och det där om skyddad identitet Hur smart är det att vara med på gruppfoton om man nu har det.
Jag hoppas innerligt att allt med Skolfoton, Gruppfoton på Cupper och läger som fotoföretag ägnar sig åt snart blir ett minne blott. Det har ju gått inflation i det här kan jag tycka.
Som en notorisk slarver betalar jag dessutom stora belopp i förseningsavgifter till nämnda bolag och mina skrivbordslådor är fyllda med bilder varken jag eller någon annan i familjen är intresserade av.
När jag var liten var det byns lokala fotograf som kom och knäppte en bild, nu är det nationella bolag som åker land och rike runt, i intimt samarbete med nationella inkassobolag.
Utvecklingen går mot att man inte får hem bilder utan att man får en länk och beställer de bilder man vill ha via nätet. Då riskerar man inte att hamna hos inkasso om man är glömsk och det är bättre för miljön.
Där jag bor är det en duktig lokal fotograf som fotar på i stort sett alla skolor och förskolor.
Det du skriver om internet-upplägg har jag också sett, helt klart ett steg till det bättre, även om jag gissar att volymerna minskar för bolagen, och därmed också drivkraften för dessa att fortsätta.
Jag har själv jobbar i den här branschen och det är inte direkt billigt att stå för kopieringen och returportot. Jag tror nog inte bara att föräldrarna upplever upplägget som en fördel (dessutom kan man få välja exponering och sätta ihop fler kombinationer), utan det är nog också lönsamt för skolfotoföretaget. Andelen returer bland äldre barn är stora.
Ok, det du skriver är tveklöst relevant, är din erfarenhet att volymerna INTE minskar med internet-upplägg?
Ok, det du skriver är tveklöst relevant, är din erfarenhet att volymerna INTE minskar med internet-upplägg?
De bolag som fotat mina barn och har intenetbeställning har inte tillåtit returer överhuvud taget.
Syftet med internetupplägget är ju att komma ifrån hela retursystemet där man får hem bilder för påseende. Man ser ju bilderna på nätet och sen beställer man. Men distansköplagen kanske gäller och då måste man ändå kunna returnera.
Och det där om skyddad identitet Hur smart är det att vara med på gruppfoton om man nu har det.
På sikt tror jag skolfotografering försvinner. Av den enkla anledningen att det knappast är skolans uppdrag att erbjuda fotografier till föräldrar. Det verkar ju, som du säger, inte vara så genomtänkt att vara med på skolfoton om man har skyddad identitet. Sen är ju en annan diskussion varför folk sprider bilder på andras barn på sociala medier. Skicka ut bilder på sina egna barn får väl var och en göra om man vill, men man kan ju faktiskt ibland tänka längre än näsan räcker och inte sprida bilder på andras barn hur som helst. Det finns säkert fler anledningar till att man inte vill att ens barn ska valsa runt på Instagram än att man har skyddad identitet.
Jag förstår inte riktigt problemet här.
Ingen annan än skolan kan administrera en fotografering av en hel skolklass samtidigt. Var och en förälder har inte möjligheten att själv komma dit, samla barnen och plåta.
Detta med skyddad identitet är inte heller föräldrarnas skyldighet att hålla ordning på. Det är skolans. Om det finns en elev där som har skyddad identitet så ska inte denna eleven vara tillgänglig för fotografering. Jag vill också minnas att jag har läst att skolorna oftast har stipulerade regler om var och när bilder får tas inom skolans område samt hur dessa får hanteras. Dessutom så brukar väl elevernas föräldrar få frågan från skolan ifall de ger sitt samtycke till att deras barn fotograferas på skolan i olika sammanhang.
När det kommer till spridning inom sociala medier är väl inte det ett problem heller, har föräldrarna gett sitt samtycke till att barnet deltar i fotograferingen så kan ju bilden spridas på nätet.





