Annons

ÅÄÖ i exif

Produkter
(logga in för att koppla)

Taxi

Aktiv medlem
Jag har problem med photoshop och exif info jag skriver in information om händelser kontakt uppgifter m.m.

Och det verkar som att cs2 ej fixar åäö i exifen men i iptc funkar åäö.

Jag har även provar att lägga till infon i annat program och då fungerar det bra .

Men så skall jag lägga om storleken på bilden och då sabbar cs2 exifen igen.

Finns någon lösning på detta problem ???

Anders

Ps har en svensk version av cs2
 
ÅÄÖ i exif

Jag har problem med photoshop och även samma i elements 3 - 4 - 5 och exif info jag skriver in information om händelser kontakt uppgifter m.m.

Men så skall jag lägga om storleken på bilden och då sabbar cs2 exifen igen.


Därimot sabbar ej elements 1 infon men saknar i stället möjlighet att ställa jpg komprimering när man sparar om flera filer vilket jag använder hela tiden.

Någon som har elements 2 och kan kolla om man kan välja olika jpg komprimering vid sparande av flera filer automatiskt.

Om det finns så skulle jag uppskatta om jag kan skicka en bild till dig där min info finns och du sparar om den med annan upplösning och skickar tillbaka den så jag få se om det fungerar som jag vill.



Någon som kan hjälpa med detta eller har en lösning på problemet

Anders

Ps har en svensk version av cs2 och även på dom elements versoneran jag provade vad svenska.
 
ANNONS
Götaplatsens Foto