Hur djup är din plånbok?
Faran med foto, precis som många (alla??) andra intressen är att det kan bli en materialsport.
Jakten på det bättre kan öppna ekonomiska gap för investeringar närmare halvmiljonklassen (Hasselblad + gluggar).
Det viktigaste är nog att stanna upp och själv hitta vad det är som begränsar dig med dina nuvarande grejer? Kan du komma runt begränsningarna? Jättesvårt!
Du har fått tips om nytt kamerahus, kan vara vettigt som ett steg vidare eftersom just D90 är i ett mellansegment och kameran har en hel del att ge och har en inbyggd fokusmotor som ger dig möjlighet att köpa lite äldre AF-optik.
Vad gäller optik.
Det finns som skrivet inga perfekta zoomgluggar. Men vill du ha riktigt bra sådana kan du titta efter
Nikon AF-S 24-70mm f2.8 och
Nikon AF-S 14-24mm f2.8 som är stora och tunga proffsgluggar som höjs till skyarna. Men det är som sagt proffsgrejer med prislappar långt över tio tusen kronor per styck.
Om du skulle köpa en D90 eller en D300 kan jag tipsa om begagnade guggar.
T ex en vidvinkelzoom som är förhållandevis billig
Nikon AF 18-35mm f3.5-4.5
Bland normalzoomarna är det värre. Du skulle kanske kunna titta efter en
Nikon 24-85mm f2.8-4
Annars kan du titta efter optik med fasta brännvidder. Om du vet vilka brännvidder du ofta använder är det lätt att hitta en passande uppsättning som t ex 16mm, 24mm, 50mm, 105mm men detta kanske mera passar på ett hus med fullformatssensor som också ger möjlighet till ljusmätning även med manuella gluggar. Men då pratar vi återigen helt andra investeringar - kom ihåg det jag skrev om materialsport.
/Johan