Annons

Alternativexponering med negfilm

Produkter
(logga in för att koppla)

Frizge

Avslutat medlemskap
Är det nån som sysslar med sånt eller är det slöseri med film? Om det är en smart idé, hur många steg uppåt/nedåt bör man då ta för att det skall vara nån poäng i så fall? Det borde t.ex. vara ganska meningslöst att köra +/- 1 steg, eller?
 
Det är en missuppfattning att negativ film skulle vara okänslig för felexponering.

Underexponering är förödande. Kornet blir större och stinget i bilden försvinner, det blir kontrastlöst. Ju högkänsligare filmen är desto mindre kan man underexponera. Jag skulle säga att -0,5 steg går vägen för lågkänsligt men -1 steg syns alltid.

Överexponering är inte så känsligt vid kopiering, men ska du skanna bilden blir det svårt om negativet är kraftigt överexponerat, särskilt om kontrasten i motivet är stort. Vid riktigt kraftig överexponering tappar man skärpa. Kornet blir luddigt.

+/- 1steg är nog en vettig inställning om man ska alternativexponera. Det är sällan kameror exponerar mer fel än så nuförtiden.
 
ANNONS
Götaplatsens Foto