Med min skanner, en HP Photosmart S20, är det hugget som stucket tycker jag. Hur resultatet blir beror mycket på vilken typ av motiv det är. En del diabilder kan jag skanna rakt upp och ned, de blir kanon direkt. Jag behöver knappt efterarbeta dem över huvud taget. Andra får jag slita med som fasiken.
Samma sak med mina negativ. Ibland är de klockrena direkt ur skannern, då är det en fröjd att skanna. Andra gånger är de bedrövliga att skanna.
Samma sak när det kommer till vilket filmmärke jag använder. Ibland får jag strålande resultat med Fuji, andra gånger med Kodak eller Agfa.
Jag kan därför inte peka ut någon speciell film som är ovanligt bra att skanna. Det måste enligt min mening främst bero på skannern om det är lätt eller svårt att skanna. I andra hand motivet. Jämnt exponerade bilder med inte allt för starka färger och kontraster är idealet i min skanner.
/Joakim