Annons

brus

Produkter
(logga in för att koppla)
maxbox skrev:
Hej
Är det någon som vet hur fungerar brus reducering hos digitala kameror .

Brusreduceringen i digitala kameror kan vara uppbyggd på flera sätt.

En lösning är att ha en sensor med till ytan stora pixlar så att mängden elektriskt brus i elektroniken relativt till ljusfångsten blir lågt. Enkelt uttryckt är brus i elektronik konstant oavsett pixelstorleken.

En annan lösning är att använda en referensbild, som vamligen tas omedelbart efter exponeringen unde rlika lång tid, med stängd slutare. Denna bild används till att beräkna bruset och sedan matcha bilderna mot varandra kan det brus som upptäcks i referensbilden räknas bort från den färdiga bilden som skrivs till minneskortet.

En tredje lösning är att ha en bra signalbehandling i kameran som gör så rätt som möjligt.
 
maxbox skrev:
Vet du/ni vad är det elektronik komponenten som
ta bort bruset från den färdiga bilden?.

Datorn i kameran är programmerad för att hålla bruset i schack så långt det är möjligt. nDet går även att anta att detta kombineras med elektronik som inte tillför onödigt mycket brus (störningar i elekriska signaler). Antar att kamertan inte heller har de absolut bästa och därmed hutlöst dyra komponenterna. Det går att att reducera bruset med svindyra och opraktiska lösningar, som t ex kvävekylda sensorer och supraledare. Tekniken fungerar antgaligen inte i fältbruk och är förmodligen inte heller säljbar för anständiga pengar.
 
alla kompaktkameror har svårt med brus utom Finepix F10 som har special sensor kallad Super CCD HR som fujifilm har patent på, klarar upp till
ISO 1600.
 
ANNONS
Götaplatsens Foto