Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Annons

Har Raw hanteringen förbättrats i Elements 7?

Produkter
(logga in för att koppla)

clarissimus

Medlem
Hej,


jag har försökt läsa lite olika tester om förbättringar i Elements 7 men blir inte klar över om det är några avgörande förbättringar beträffande Raw hanteringen?

Hälsningar

Clarissimus
 
Hej,


jag har försökt läsa lite olika tester om förbättringar i Elements 7 men blir inte klar över om det är några avgörande förbättringar beträffande Raw hanteringen?

Hälsningar

Clarissimus
Nu är det ju Adobes Camera Raw som hanterar själva konverteringarna och det är väl som jag förstått det inte avhängt vilken version av Elements du kör?!

Däremot så är ACR i Elements en "light-version" om du jämför med ACR i Photoshop men det räcker fint för de flesta av oss.
 
Den är exakt samma om du går från v6.

Dock kan du uppdatera även din v6 till senaste Camera RAW 5.3 och få funktioner som kameraprofiler och ett Klarhetsreglage som även går mot negativt.
 
Hur är det med konverteringen då?

Hej och tack för svar,

jag undrar då endast om konverteringen har förbättrats.

Hälsningar

Clarissimus
 
ANNONS
Götaplatsens Foto