Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Annons

Kameraväska till Nikon D50?

Produkter
(logga in för att koppla)

Tomik

Avslutat medlemskap
Fick en Nikon D50 i julklapp, och tänkte skaffa mig en kameraväska så snart som möjligt. Någon har något tips på en bra kameraväska? Kanske någon väska med plats både för Nikon D50:n och den digitala videokameran?
 
Slowfinger skrev:
Titta på Nikons egna svarta väskor. De är både snygga och riktigt bra. Vet att Scandinavian Photo sålde en riktigt bra Nikon orginalväska för 350 kronor nyligen, men vet inte om dom har den kvar. Snygg Nikon-logga på den också. Det var den här:

http://www.nikonstore.se/Product/ProductDetails.aspx?p=14598

Jag har en sådan själv och är supernöjd med den, rymlig och bra att bära. Har den som extraväska när inte hela kamerautrustningen skall med.

I den har jag faktiskt lyckats få ner, en D200 med objektiv, mitt macro 105 mm, och min tele 80-200 mm, samt plånbok, två filter, nycklar. Den blev inte otymplig att bära trots det

PS, fick även plats med en godispåse :)
 
Jag har också en sådan och den fyller sin funktion ibland, men den är inte ett under av skydd. I "vanlig" kontrollerad miljö tycker jag den är ok, men vet jag att jag kommer befinna mig på platser där det är värre väder (regn och rusk) eller risk för stötar (tex under vandringar) föredrar jag någon av mina andra väskor. En LowePro MiniMag AW har mycket tjockare vaddering, stadigare uppbyggd, kraftigare nylon och hakar samt har väderhuva att dra över. Den är visserligen lite mindre och fyrkantigare, men det finns större väskor i *Mag AW-serien. Dock så kostar de en bra slant mer också. Man får vad man betalar för.

Men för tex stadsmiljö är Nikons väska jättebra och praktisk, lätt att öppna och plocka i och ur. Dock skulle jag gärna ha sett lite mer småfack i framfickorna för att kunna sortera batterier, minneskort och sladdar. Nu ligger de i en röra i de två facken vilket jag är mindre positiv till.

Efter mycket kånkande har jag kommit fram till att några olika kameraväskor är bäst för mig. Jag har i dagsläget fyra olika kameraväskor från ryggsäck till axelväska, stor till liten, kompletterat med lösa objektivväskor och en OpTech SoftWrap för att bädda ned kamera i en (icke-kamera)väska. Jag "syr ihop" den bärutrustning jag behöver för dagen. Men jag har full förståelse om man inte vill ha så många. För mig har det vuxit fram med tiden och behov.
 
Slowfinger skrev:
Titta på Nikons egna svarta väskor. De är både snygga och riktigt bra. Vet att Scandinavian Photo sålde en riktigt bra Nikon orginalväska för 350 kronor nyligen, men vet inte om dom har den kvar. Snygg Nikon-logga på den också. Det var den här:
Har en sådan nikonväska: http://www.scandinavianphoto.se/product/item.aspx?iId=800515209
Under 300kr, klart den mest prisvärda väskan för den "lilla packningen". Kamera men normalzoom på, en telezoom och SB-800, räcker för enklare uppderag. Vadderad och av hyffsad kvalitet. Har man inte nikonsystem kan man säkert klistra eller sy något annat märke över :) Ett prisvärt och bra komplement till ryggan.
 
Ja, det var ju Johan som hade den. Jättefin väska till hans jättefina D80!!

Jag vill också ha en till min Canon. Utan att klistra över den vackra Nikonloggan.
 
Om du är intresserad av en ryggsäck så kan jag rekomnedera den här:
http://www.fotosidan.se/reviews/viewreviews.htm?ID=1080

Jag har haft den ca ett halvår nu och är mycket nöjd köpte den för 398:- på Clas Olsson
I väskan har jag kameran med objektiv + 2 st extra objektiv en DV kamera en minikikare plus lite andra småsaker (manualer...) utan att det blir trångt på sommarhalvåret är den mycket behaglig att att bära på med extra spånnen på över magen och bröstet det positiva är att man har alltid på händerna fria.
 
Jag har en Lovepro Nova 2 Aw som jag är super nöjd med! I den rymms min kamera (Pentax K100) med kitopiken monterad samt motljusskyddet på. Brevid kameran har jag blixten och på andra sidan är där plats till ett tele som snart ska inhandlas. Sen är där lite anra fack som jag har minneskort, minneskortläsare, hårddisk, och diverse andra små prylar. Hela väskan känns ordentlig sydd och robust, den har även "inbyggd" regnskydd som man kan dra fram när det regnar. Så nu är jag aldrig rädd att ha med kamren i regn och rusk. Ink. frakt kostade det 576:- om jag inte minns fel, köpt på Cyberphoto som jag kan rekommendera varmt. Jag kan fixa lite bilder på hur det ser ut om du vill?
 
ANNONS
Götaplatsens Foto