Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 379 kr per år

Annons

Nikkor AF 180 ED...

Produkter
(logga in för att koppla)

abbeman

Aktiv medlem
...Har jag köpt ett begagnat. Det jag köpt är det äldre blank-svarta varianten. Jag har sett att den nyare versionen har en skrovlig yta. Det är den enda skilllnaden jag vet. Frågan är då till er Nikonexperter: Är det några andra skillnader, då är jag mest intresserad rent prestandamässigt. Likaså skiljer det något på ED IF varianten och ED varianten? (förutom just IF då)

Tacksam för svar / Albin
 
1 Smal fokusring
2 Bred fokusring
3 som 2 fast med "D"

Alla tre varianterna av AF 180 är optiskt helt identiska. Alla är IF-ED och har samma närgräns. De fokuserar lika snabbt också. Det enda som skiljer är manuell fokusering och robustheten (2 och 3 känns bättre).
 
ANNONS
Götaplatsens Foto