Annons

Photoshop 7.0 och RAW.

Produkter
(logga in för att koppla)

Therese L

Medlem
Hej. Har nyss köpt en Nikon D70 och nu undrar hur jag ska göra när jag öppnar och sparar bilderna i RAw formatet. Har provat , det går fint att öpna dem men blir inte rätt när jag försöker att spara ner dem. Har photoshop 7.0, behöver jag kanske cs , eller går det i 7.0?
Någon som kan hjälpa mig?
 
Jag tror att du behöver uppdatera till 7.01 och sen köpa en plug-in som heter Adobe CameraRaw om du ska kunna öppna RAW filer i PS7. Om det redan finns i CS vet jag inte. Själv använder jag Nikon Capture 4 och jag tycker att det är väldigt bra. Jag öppnar RAW filerna där, fixar dem (väljer skärpa, vitballans och annat) och exporterar dem till PS sen för vidare behandling.

Lycka till.

http://gallery.gulnet.nu/
 
PS7 och camera raw (för PS7) stödjer inte D70'ns komprimerade NEF-filer... Du behöver CS samt en uppdaterat camera raw (för PS CS). Camera raw till PS7 kostade pengar på tiden det begav sig (men är gratis till CS).
 
ANNONS
Götaplatsens Foto